• Anasayfa
  • Sorular
  • Konfor alanından çıkamamak erteleme hastalığı ve geç kalmışlık hissi
Sosyal Hayat

Konfor alanından çıkamamak erteleme hastalığı ve geç kalmışlık hissi

Gizli Kullanıcı29 Mayıs 2024 15:15

Merhaba ben 19 yaşında bir YKS öğrencisiyim. Psikoloji bölümünü kazanmayı hedefliyorum. Bundan önce 1 kez sınava girdim istediğim sonucu alamadım bu yıl tekrar gireceğim ve muhtemelen bu yıl da olmayacak başaramadığımı düşündüğüm için son 3 ay kala yetişmez diyerek çalışmayı bıraktım çünkü. Yani bu olay nihayetinde ben çalışmayı bırakmayı içsel olarak istemiyorum ama ders çalışmamak için sürekli farklı işlerle uğraşıyorum şu bitsin çalışırım gibi. Ve sürekli hem ders çalışma konusunda hemde farklı konularda olayları erteliyorum. Mesela kendini geliştirmek isteyen bir insanım ama asla buna başlayamıyorum başlasam dahi 1 2 günden sonra bitiyor günlük rutine devam ediyorum. Bütün gün hiç bir şey yapasım gelmiyor gün boyu yataktan çıkmak istemiyorum. Cilt bakımına başlıyorum yeni ürünler alıyorum 2 gün eksiksiz devam ediyorum ama sonrası gelmiyor. Yani konfor alanından çıkmak hayatımı düzene sokmak ve şu erteleme hastalığımı yenmek istiyorum nasıl yol izlemem lazım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, kendiniz için anlamlı bir hedef belirleyip buna emek verme sürecinizi tebrik ediyorum. İstediğiniz sonuçları ve performansı henüz göremeseniz bile çabanızı yok saymamanız çok önemli.

Her şeyin arkasındaki neden konfor alanından çıkamama durumu olmayabilir. Doğru çözüm için doğru sebeplere odaklanmak gerekir. Erteleme alışkanlığının altında birçok farklı sebep yatabilir. 

Kendinizi genellemenin dışına alıp yakından anlamaya çalıştınız mı daha önce? Lisansa hazırlanan ve kariyer planlama sürecinde olan çok fazla danışanımla bu yollardan geçtik. Zamanı verimli kullanabilmek ve aradaki açığı kapatabilmek için ilk olarak asıl sorunu bulmaya odaklandık.

Sizde hangisi olabilir diye birlikte bakalım mı?

Yapılacak işin sonucundan veya başarısızlıktan korkmak, birçok kişinin işleri ertelemesine neden olabilir. Belirsizlik duygusu, başarısız olma korkusunu besleyebilir ve bu da işleri ertelemeye yol açabilir. Bir göreve başlamak için yeterli motivasyona sahip olmamak, o görevi sürekli olarak ertelemene neden olabilir. Görevin öneminin veya sonucunun belirsiz olması, motivasyon eksikliği yapabilir. İşleri mükemmeliyetçi bir şekilde yapma arzusu, bazı insanların işleri ertelemesine neden olabilir. Bir görevin mükemmel olamayacağı hissi, başlamadan önce veya işin ortasında işleri ertelemeye sebep olur ayrıca. Zamanı etkili bir şekilde yönetememek veya işleri planlama eksikliği, işleri sürekli olarak ertelemenize neden olabilir. İşlerin ne zaman yapılacağına dair net bir planınız olmadığında, işleri başlatmak ve tamamlamak daha zor olabilir.

Bir görevi başlatmak için gereken kaynaklara veya bilgiye sahip olmamak, işleri ertelemenize neden olabilir. Gerekli kaynakları veya bilgiyi bulmadan önce işe başlamak zor gelebilir. Duygusal sıkıntılar, stres, endişe veya depresyon gibi duygusal faktörler, işleri ertelemenize neden olabilir. Bu duygusal zorluklar, motivasyon eksikliği ve odaklanma sorunlarına yol açabilir.

 İlk olarak, hayatınızda neyi değiştirmek istediğinizi belirleyin. Daha düzenli bir yaşam mı istiyorsunuz? Kariyerinizde ilerlemek mi istiyorsunuz? Kendinize sağlıklı alışkanlıklar mı kazandırmak istiyorsunuz? Belirlediğiniz hedeflerin spesifik, ölçülebilir, erişilebilir, gerçekçi ve zamana bağlı (SMART) olması önemlidir. Hedeflerinizin neden önemli olduğunu düşünün lütfen. Ne için çaba harcıyorsunuz? Kendinizi motive etmek için bu nedenleri hatırlamak çok yararınıza olur.

Planladığınız işleri gerçekleştirme sürecini düzenli olarak gözden geçirebilirsiniz. Başarılı olduğunuz yönleri ve iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin sonra. Değişen koşullara uyum sağlamak için esnek olmaya çalışın. Baskı, direnç ve ertelemeye neden olur :)

Kendinize ve başkalarına en iyi geleceğiniz meslekte istikrarla ilerlemenizi diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...