Yalnız olmayı sevmek bir asosyallik mi?

Gizli Kullanıcı17 Nisan 2024 19:18

Çevremdeki insanlar sürekli asosyal olduğumu söyleyip duruyorlar, aslında değilim bana göre. Çünkü canım istediğinde dışarı çıkıp veya arkadaşlarımla plan yapıp sosyalleşebiliyorum ancak başkaları çağırdığında ve canım gitmek istemediğinde (genelde istemiyor) "Sen ne kadar asosyeasın" ya da "Gelmezsin zaten evde olmayı seviyorsun" şeklinde yaklaşıyorlar.

Bu durum çok canımı sıkıyor, sürekli kendimi başkalarına anlatırken buluyorum hayır ben asosyal değilim sadece sevmiyorum derken buluyorum. bu durumun önüne nasıl geçebilirim? ya da gerçekten asosyallmıyım ben?

  • Cevaplandı

Merhaba, sorduğunuz bu soruyu sosyal fobi, içe dönüklük ve asosyallik kavramlarıyla üçe bölebiliriz. Bu üç kavramı ayrıştırabilmek için “Sosyalleşmeye yönelik bir korku var mı?” ya da “Sosyalleşmeye yönelik bir istek var mı?” sorularını sorabiliriz.

Sosyal fobide sosyalleşmeye yönelik bir kaygı hali mevcuttur fakat aynı zamanda bu kaygının yanında sosyalleşmeye yönelik bir istek de vardır.

İçe dönük kişilik özelliklerinde ise aslında sosyalleşmeye yönelik istek vardır fakat bu çok ön planda olup, zaman ve enerji ayrılan bir durum değildir.

İçe dönük kişilikte sosyal fobideki gibi bir kaygı yoktur. Bir kişinin hem içe dönüklüğü hem de sosyal fobisi olabilir.

İçe dönük kişilerde bireysel zaman geçirmek ön plandadır. İçe dönüklük değiştirilecek bir şey veya bir sorun ve problem değil, bir farklılıktır.

Asosyallikte sosyalleşmeye yönelik bir istek yoktur. Asosyal bir kişi “Ben hiçbir şekilde keyif alamıyorum.” diyebilir.

Asosyallikte ne istek ne de korku vardır. Temelde sosyal bağ ve sosyal ilişki kurma isteği varsa ama daha çok bireysel aktiviteleri tercih ediyorsak aslında sosyal bağ kurma ihtiyacımız var demektir. Ve bu bizim hayatımıza farklı renkler ve tatlar katar.

Kendinize “Ben sosyal bağ kurma, ilişki kurma ihtiyaçlarıma ne kadar zaman ayırdım?” sorusunu sorabilirsiniz.

Eğer kendimizi asosyal özellikleri olan birisi olarak görüyorsak bu noktada gözden kaçırdığımız şeyler olabilir. Belki kendi başına zaman geçirmekten mutluyuz, bir arkadaşımızın olmaması ya da yüzeysel olarak görüşüp keyif almadığımız kişiler de olabilir. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular