Sevdiğim bir arkadaşımın yorucu olmaya başlaması

Gizli Kullanıcı17 Nisan 2024 14:07

merhaba, yaklaşık 6 senedir tanıdığım bir arkadaşımın artık dertleri bana yük olmaya başladı. Geceleri uyurken bile aklıma takılıyor ve uykum kaçıyor.

Önceleri bunu sorun etmiyordum ancak dün çok mutlu bir anımı onunla paylaşmaya gittiğim de beni dinlemeden yine kendi sorunlarını anlatmaya başladı, kendisini kırmak istemediğim için telefon geldi gitmem gerekiyor diyerek uzaklaştım yanından.

Kendisini hala seviyorum ama çok yoruldum gerçekten bu işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum, o yüzden bir psikolog'a sorun görüş almak istedim. Site çok başarılı olmuş tüm ekibe teşekkür ederim böyle değerli bir iş yaptığı için. Sevgiler.

  • Cevaplandı

Merhaba, insan dediğimiz şey sosyal ve bireysel kimliklerimizden oluşan kompleks bir yapıdır.

Sosyal çevre, içinde bulunduğumuz fiziksel ortam ve bu ortamda bulunduğumuz bireylerden oluşur. Birbirlerinden etkilenen ve birbirleriyle ilişki kurduğu etki alanıdır.Benliğimiz ise bizim gerçek kimliğimizdir. Kişilik başlığı altında tavırlarımız, çevremizi algılamalarımızdır. Kısaca kendi kimliğimizin farkında olmaktır.

Bu çatı altında kendimizin farkında olarak, gerektiği zaman hayır diyerek ve kendi sınırlarımızı doğru bir şekilde çizersek sosyal çevremizle kendi kimliğimiz arasındaki dengeyi sağlamış oluruz.

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

İlgisi azalan erkeğe nasıl davranılmalı

2 senelik bir ilişkimiz var. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için 3 kere buluştuk. Şuanda polis akademisinde eğitimde ilk başlarda gayet normaldi müsait oldukça arıyordu 2 dk da olsa sesimizi duyuyorduk güzel sözler söylüyordu şuan çok değişti 2 kere izne geldi görüntülü konuşmadık çok nadir sesli konuştuk 5 dk falan, ilgisi azaldı eskisi gibi güzel sözler iltifatlar yok.Egitimdeyken bana ailem seni istemiyor diye yalan söyledi 2 saat sonra arayıp özür dilerim burası çok zor insan herşeyi düşünüyor bana olan sevginin azaldığını hissettim ondan böyle birşey yaptım dedi. Ben onun hep yanında olmaya çalıştım her zaman destek oldum yapabileceğine inandırdım zorlandığını bildiğim için üzerine gitmedim affettim ama bize olan inancım azalmaya başladı. Sonrasinda defalarca öyle birşey var mı diye sordum yemin ederim öyle birşey yok dedi.Aradan 1 ay geçti soğuk davranmaya başladı bunu ona defalarca söyledim fakat egitimden dolayı olduğunu insan orda duygusuz oluyo ben artık böyleyim diyo senlik birşey yok sana olan sevgim aynı dedi eski neşesi yok şakaları yok eskisi gibi konuşup sesini duyamıyorum göremiyorum bile 2 ay olmuş görüntülü konuşmuyoruz sorduğumda ailem izne geldiğimde bırakmıyorlar müsait değilim diyor. Böyle olduğu zaman kendimi kötü degersiz hissettiğimi, müsait olma zamanını kendisinin yaratmasını söyledim fakat olmuyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?