Eğitim

Daha iyi bir hayat sürmek için ne yapabilirim?

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 21:50

18 yaşındayım ve okuduğum bölümün önü açık değil hedeflerim var bunları başarmak için neler yapabilirim,kendimi mutlu edebileceğim alanlarım olsun istiyorum gelecek kaygısı yüzünden çok rahatsızım nasıl bir yol izleyebilirim? Bu aralar çok yalnız ve bunalmış hissediyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Gelecek kaygısı ile bunalmışlık hissediyor olmanız çok doğal. Şu an ülkenin ekonomik koşulları ve bölümlerin geleceği ister istemez siz de korku, endişe veya bambaşka bir şey uyandırıyor olabilir. Okuduğunuz bölüm ne bilmiyorum fakat bu bölüm ile ilgili düşünceleriniz neler, neden bu bölümü seçmiştiniz? Bu bölüm ile ilgili hayalleriniz, hedefleriniz, düşünceleriniz neler? Bu hedef ve hayallerinizi mercekle inceleyecek olsak bebek adımları ile neler yapabilirdiniz? Nasıl ilerleyebilirsiniz? Bu hedeflere ulaşmak için bir adım seçseniz bu ne olurdu?


Bir işte mutlu olacağımız alanların olması, huzurlu bir çalışmada yapıyor olmamız çok kıymetli. Daha iyi bir hayat sürmek için öncelikle bölümünüzdeki hocalarla görüşmenizi tavsiye ederim, sonrasında bu alanda yeni girişimler yapan insanları linkedin veya instagram gibi sayfalardan bulup onlarla iletişimde kalmanız ve onları takip ediyor olmanız sizlere yeni bir vizyon katacaktır. Yapmak istediğiniz, yapabileceğiniz ve ilgi alanları ile ilgili hesaplar oluşturup bunlara bakıyor olmak ve düzenli incelemek sizlere de iyi gelecektir. Genellikle üniversite bölümleri ile iş alanları bambaşka içerik ve eğitimlerden oluşuyor. Bu sebeple güncelde iş ilanlarında neler arıyorlar, kurumlar işe alırken neye dikkat ediyor, ne istiyorlar? Bunlara bakın ve inceleyin. İşinizi teknolojik bir yere taşıyabilseniz neler yapardınız? Ülkemizde teknokentler var, buralarda yeni girişimlerde stajyer olabilirsiniz. Bölümünüz ile çok ufak bir alakası bile olması yeterli. Bölümünüz ile ilgili stajlar yapabilirsiniz. Alan dışı da yapabilirsiniz. Maksat iş hayatını tanıyor olmak, yeni insanlar ve işlerle tanışıyor olmak. Bir network ağınızın olması kıymetli olacak, peki şunu diyebilirsiniz alan dışı neden yapıyorum? Çünkü yeni işler ve farklı bakış açıları kazanmanızda size destek olabilir. Alanınız ile ilgili yeni eğitimler, kurslar varsa bunlara yazmanız. Çabalayan, çalışan insanların yolu engebeli olabilir ama başarı engebeli yollardan çıkan insanlar içindir. Sizin daha şimdiden başarı ve huzur yolunu arayan bir genç olduğunuz çok belli, umarım en yakın zamanda istediğiniz, hayal ettiğiniz yerler için bir başlangıç yapmış olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular