Başarı takıntısı ve odaklanma problemi nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir?

Gizli Kullanıcı28 Nisan 2024 16:42

Her şeyde başarılı olmak istemek birincilik istemek ama hırs yapmamak ve bunu azen başarmak bazen basaramamak basaramayinca çok üzülmek çok kafaya takmak örneğin yeteri kadar başarılı olamadığım durumlarda cok uzun süre ağlıyorum veya kendimi üzüyorum stres oluyorum kendime baskı yapıyorum bazı kişiler tarafından odaklanma problemimin olup olmadığının sorulması gibi durumlar yaşıyorum

  • Cevaplandı

Merhaba,


Başarı konusundaki bu hırslı ama aynı zamanda baskıcı tutumunuz, zaman zaman stres ve üzüntüye yol açabilir.


Bu durumlarla başa çıkabilmeniz için önerilerim:


1- Hedeflerinizi Gerçekçi Tutun: Hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olmaya çalışın. Her zaman mükemmel olmak zorunda değilsiniz.


2- Başarısızlığı Kabul Edin: Başarısızlık, öğrenme ve gelişme fırsatı olabilir. Kendinizi başarısız hissettiğinizde, bu duyguları kabul edin ve üstesinden gelmek için bir plan yapın.


3- İyi Olduğunuz Şeylere Odaklanın: Kendinizi yetersiz hissettiğinizde, iyi olduğunuz ve başardığınız şeylere odaklanarak kendinize güvenini artırabilirsiniz.


4- Stres Yönetimi: Yoga, meditasyon, derin nefes egzersizleri gibi stres yönetimi tekniklerini uygulayarak stresi azaltabilirsiniz.


5- Kendinize Daha Nazik Olunl: Kendinize karşı daha anlayışlı ve nazik olmayı deneyebilirsiniz. Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı hatırlayın herkes hata yapabilir.


6- Profesyonel Yardım: Eğer bu duygularla başa çıkmakta zorlanıyorsanız, bir psikologdan destek almayı düşünebilirsiniz. Odaklanma sorununun altında yatan nedenleri anlamana ve başa çıkma stratejileri geliştirmene yardımcı olabilirler.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular