Eğitim

Erteleme ve iradesizliğimi nasıl yenebilirim?

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 23:12

Merhabalar Rujin ben KPSS öğrencisiyim aynı zamanda açıktan üniversite okuyorum ,yapmam gerekenleri erteliyorum iradeli olamıyorum sürekli elime telefonu alıyorum almak istemiyorum elime bu telefonu odaklanmak istiyorum ama sürekli 10 dakikada bir odağım bozuluyor bunun için ne yapabilirim? Nasıl başa çıkabilirim bu iradesizliğimle tembelliğimle çok şey yapmak istiyorum çok şey başarmak istiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Sosyal medya veya telefon bağımlılığı elbette son dönemlerde çok yükselişte. Bunun için var olmuş ve sistem içinde insanları tutmaya çalışan bir mekanizma var. Öncelikle burada, siz odaklanmakta sıkıntı çektiğiniz için mi telefonu elinize alıyorsunuz yoksa ders ile ilgili baş edemediğiniz bazı şeyler var ondan mı alıyorsunuz? Burada önemli bir ayrım var. Ders ile ilgili baş edemediğiniz bir ayrım varsa buradaki duygunuz ne, neyden kaçıyorsunuz elinize gidiyor, dersten kaçıyor olsanız da oradaki şey ne? Gelecek kaygısı, yapamayacağım korkusu veya eleştirileceğim düşüncesi? Ne var orada. Gerçekçi bir şekilde değerlendirin. Belki de gerçekten odaklanmakta sorun yaşıyorsunuz. O zaman odaklanma arttırıcı çalışmalar yapıyor olmanız kıymetli olacaktır. Nefes egzersizleri, meditasyonlar, kitap okumak, saatlerce sıkıcı gibi gelen ama aslında eskiden yapabildiğiniz aktivitelere bakın, belki yürüyüş yapıyor olmak (müziksiz), arkadaşlarla sohbet ediyor olmak. Bunların hepsi odak getiren çalışmalar. Bununla birlikte ders çalışıyor olmak için telefonu çok uzağa koymak, sosyal medya uygulamalarını silmek veya en azından bildirimlerini sistem üzerinden kapatmak. Kendinize telefondan uzak kaldığınız süre için ödüllendiriyor olmanız. Örnek veriyorum; bir saat uzak kaldınız ve ders çalıştınız. Çikolata verin. İki saat uzak kaldınız istediğiniz bir şey yapın gibi. İrade dediğiniz her neyse burada bu güçleniyor olacaktır.


Yapmanız gereken şeyleri gün içerisinde not edin. Örnek veriyorum, ekmek alacağım bile diye yazın sabahtan. Gün içerisinde yapmanız gereken şeyleri tek tek not ettikten sonra yaptığınız şeyleri tikleyin. Bu da sizin bir süre için motivasyonunuzu yüksek tutacaktır.


Sizi bu hayatta ve bu eğitim hayatında motive edebilecek bir söz veya cümle var mı? Sizin hayat mottonuz nedir? Lütfen bunu görebileceğiniz yere asın veya yazın. Bunu görüyor olmak size iyi gelebilir diye düşünmekteyim.


Sizi ne motive eder? Hayatta herkesi her şey motive etmez. Sizi motive eden şeylerin listesini buluyor olmak ve ders aralarına bunları yerleştiriyor olmak kıymetli olacaktır.


Umarım kpss sürecini başarı ile atlatır ve atanmış şekilde buraya yorum girersiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular