Eğitim

Okulda sosyal anksiyete ve strese girmek

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 22:35

Okulda özellikle sosyal fobisi oluşuyor insanlarla iletişime geçerken zorlanıyorum sınıf ortamında geriliyorum ve tahtaya kalkmaya stres oluyorum ve eğer tahtaya kalkarsam yoğun ter ve el terlemesi ve titremesi sonra ben geri eski halime dönüyorum bu kadar

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, sosyal fobi, insanlar arasında oluşan bir endişe veya korku durumudur ve genellikle sosyal etkileşimlerde, özellikle de topluluk önünde konuşma gibi durumlarda belirgin hale gelir. Okulda böyle bir durumla karşılaşmak oldukça yaygın ve zorlayıcı olabilir. Ancak, bu tür durumlarla başa çıkmak için bazı stratejiler ve yardımlar mevcuttur.

Sosyal fobi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nedenleri üzerine düşünmek, bu durumu anlamaya ve başa çıkmaya yardımcı olabilir. Belki de size değerli hissettiren kişilerle daha fazla konuşmak faydalı olabilir.

Kendinizi rahat hissettiğiniz küçük sosyal etkileşimlerle başlayarak, zamanla daha büyük adımlara ilerlemek önemlidir. Örneğin, sınıfta bir soru sormak veya bir tartışmaya katılmak gibi.

Derin nefes alma, meditasyon veya kas gevşeme egzersizleri gibi rahatlama teknikleri, stresi azaltmaya ve sakinleşmeye yardımcı olabilir.

İç istişare yapıyor musunuz? Kendinize karşı olumlu ve cesaretlendirici konuşmak önemlidir. Olumsuz düşünceler yerine, kendinize güveninizi artıracak olumlu ifadeler kullanın lütfen.

Ailenizden, arkadaşlarınızdan veya okuldaki danışmanlardan destek almak önemlidir. Birisiyle duygularınızı ve endişelerinizi paylaşmak size destek olabilir.

Eğer sosyal fobi sizi günlük yaşamınızda çok fazla etkiliyorsa, bir terapist veya danışmanla çalışmak faydalı olabilir. Terapi süreci, bu tür durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek stratejiler ve teknikler konusunda size rehberlik edebilir.

Sosyal becerilerinizi geliştirmek, sosyal fobinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Aktif dinleme, göz teması kurma, beden dilini kullanma gibi becerileri öğrenmek ve pratik yapmak önemlidir.

Öz güvenli iletişim kurduğunuz bir yaşam dilerim :)

Sağlık dileği ve sevgilerimle...Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Beraber olduğum kişi bakire olmadığımı öğrendi

32yasinda bayanim sevgilim 36yasinda farklı şehirlerdeyiz.yillar önce istemeyerek bir ilişki yaşadım sonrasında isteyerek birlikte olduğum kişiler oldu daha sonra bu hayatı tamamen bırakıp dine yonelip hayatımı değiştirdim.internetten biriyle tanıştım o da benim gbiydi ve her konuda birbirimizin ikizi gbiydik 2 ay kurban olayım, Allah seni başımdan eksik etmesin diye iltifatlarla yaşadım asla acaba demedim onun için. gerçekten mükemmel biriydi. Hemen evlilik hazırlıklarına başladı ailesine söyledi kartlarını açık oymadi yani.Lakin ben bakire degildim amacım bunu saklamak değil sadece otelemekti ve onunla birseyler yaşadık o an anlatmak istedim onun için yaşadım zaten ama o anlamamışı oynadi ama yüzü düşmüştü aksi gbi kan da gelmişti regl degildim sanırım damar çatlaması falan oldu.sehrime geldiğimde biraz kafamı topladığımız söylerim dedim sustum ve döndüm.o daha öncesinde ne yasadiysan kabulüm diyorsun ama ben diyemedim. Yani onu kandırmış salak yerine koymuş sanki bu iş olmuş da üzerine kalmak istiyormusum gibi gelişti olaya değil yalan söyleyip sakladığım için ayrıldı. Engelledi defol git dedi dinlemedi.onun şehrine gittim ozur diledim asilce veda ettim ağlayıp sizlanmadim defolup gidiyorum istediğin gbi dedim. kendi şehrime dönene kadar engelli kaldırdı eve geldim engelleyebilirsin dedim. Istemiyorum guvenemem bizden olmaz bitti demelerine devam etti ama engellemedi ve ilk günler hiç girmiyordum şimdi günde Bi kez iki kez anca giriyor watsapa.İyi kaliteli güvenilir kendi işinde gücünde biri kadın peşinde koşma dönemlerini çoktan aşmış biri ve ben onu geri kazanmak istiyorum.Ne yapmaya çalışıyor ve en önemlisi ben onu kaybetmemek için ne yapmalıyım?