Sosyal Hayat

Aşırı fazla empati kuruyorum

thekardovic9 Haziran 2024 18:31

Biri haksızlığa uğradığında, kendisini ifade edemediğinde veya sadece üzüldüğünde dahi o kişiden bile çok üzülüyorum. Bu durum beni diğer insanlara karşı hep aşırı kibar olmaya (üzmek istemediğim için) itiyor, dolayısıyla da -genelde farketmeden- sınırlarımı kaldırmama sebep oluyor.

Terapistimle bu konuya yeni yeni girmeye başladık. İnce ve hassas biri olduğumu biliyor. 18 yaşına yeni girdim. Aşırı empati kuruşum, gelecek hakkında olumsuz düşüncelere kapılmama sebep oluyor. Dünyanın kötü bir yer olmasından endişelenip, karşıma çıkacak insanlarla mücadele etmek zorunda kalma ihtimalinin beni yormasından çekiniyorum. Anne-baba arasında kavganın eksik olmadığı bir evde büyüdüm ve mücadeleci bir kişiyim. Mücadeleciyim ama yorgunum. Daha fazla gücüm yok gibi hissetsem de beni tanıyan herkes beni hayat dolu biri olarak biliyor. Ben pek öyle hissetmiyorum.

İnce düşünceli biri olmayı seviyorum, kötü biri olmak istemiyorum. Kendimi kabul ediyorum artık. Sadece bunu kontrol altına alabilmeyi öğrenmek istiyorum. Bunun üzerine gitmek için atabileceğim adımlar hakkında ne önerirsiniz? Ve terapistimle özellikle paylaşmam gerektiğimi düşündüğünüz bir nokta var mı?

Bu arada çok saygı duyulası bir mesleğiniz var, iyi ki varsınız. Kim bilir, belki ileride meslektaş oluruz :)

  • Cevap Bekliyor

  • Paylaş:
kapali

Sadece Psikologlar cevap yazabilir