Psikoloji

Çabuk sinirleniyorum ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı24 Mayıs 2024 15:55

Çok çabuk sinirleniyorum ve sinirlerime hakim olamıyorum bunun için ne yapmalıyım karşındaki kişi en ufak bir şey bile söylediği zaman dediğim gibi hemen sinirleniyorum bazen ben bile kendime anlam veremiyorum ama sinir anında da bağırarak kendimi ifade edebiliyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Sinirlenmek ve öfkelenmek günlük hayatı zorlayan bir problem olabilir. Peki sizin için sinir ne demek, öfkelenmek ne demek bunları tek tek yazın ve düşünün kendi içinizde. Önce sizi neler tetikliyor, öfkelendiğiniz durumları, öfkelendiğiniz kişileri, öfkelendiğiniz anları tek tek yazın ve kaydedin. Bunlara ayrı ayrı strateji oturmak çoğu zaman yeterli olabilir ama yeterli olmadığı yerde şunu bilin. Öfke çoğu zaman üzüntü ile ilişkilidir. O zaman tek tek bu öfke için yazdığım şeyler üzüntü için de yapın. Üzüldüğünüz durumları, kişileri ve anları kaydedin. Çoğu zaman üzüntü ile baş edilemediğinden öfkelenebiliriz. Bunları yazmak bir yandan da size şunları fark ettirecek; sizi neler öfkelendiriyor, neler üzüyor. Bedeninizde hangi tepkimeler uyanıyor, bunların farkındalığına erişmiş olacaksınız. Bu farkındalık başlarda rahatsız edebilir fakat fark ettiğimiz şeyler sonrasında deneyimleyerek strateji oluşturduğumuz yer olabilir.


Duygular ile baş etmek için en iyi yöntemlerden biri nefes almaktır. Sinir sistemini sakinleştirir ve çok basit bir yöntemdir. Araştırmalar 4 kuralının iyi geldiğini söyler anksiyete ve öfkeye. Derin nefes eşliğinde 4 saniye nefes, 4 saniye nefes tut ve 4 saniye nefes ver egzersizini yapabilirsiniz. Peki neden bu sayıları saymak nefes egzersizini yaparken zihninizin mantık kısmını sayı sayarak canlandırmış olacaksınız. Böylece mantık ve duygu aynı anda zihni ve bedeni sakinleştirecektir. Birkaç kez yapmak yetmez, hayatınızda sıkıştığınız an bunu otomatik yapabildiğinizde gerçekten hayatınıza kazandırdığınız bir alışkanlık olacaktır.


Öfkelenilen zamanlarda çoğu zaman iletişim dilimiz hatalı olabilir. Bu iletişim dilinde sen dili gibi suçlayıcı bir ton yerine, ben dilini kullanıyor olmak. "Ben bu hareketini yaptığında çok öfkeleniyorum çünkü bu beni yetersiz hissettiriyor, bana saygı duymadığını hissettiriyor." gibi cümleler kurabilirsiniz. "Böyle yapma, sen zaten hep böylesin." cümleleri tamamen ilişkiye zarar verecektir. Bu arada çünkü kısmı size çok önemli bir veri verecektir. Yetersizlik, saygı veya bambaşka bir şey. Sizi öfkelendiren şeyleri tespit etmenizde yararlı olacaktır.


Son olarak; öfke sınır ihlalleriyle ilişkili olabilir. Sizin bu hayatta sınırlarınız neler, kırmızı çizginiz neler, tıpkı trafik lambaları gibi düşünün sarı ve yeşil çizginiz neler? Mesela bazı noktalarda sarı çizgi beklemeyken bazı noktalarda önce kontrol et sonra geç gibi bir anlama gelebilir sınırlarınız konusunda. Bunları netleştiriyor olmak. Ne sizin için kalın çizgi, ne çizik çizgiler (sarı gibi), ne yeşil (her şey okey)? Bunları tespit ediyor olmakta kıymetli olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Aile

Geçmişi her konuya dahil etmeden nasıl anda kalabilirim?

Geçmişte yaşadığım olayların etkisini üzerimden atamıyorum. Haksız yere patlanan o kişi olup işler kötüye gitmesin diye susmayı tercih ederek yada mecbur kalarak iyi olacağını düşündüğüm şeylerin sonrasında da yapılan yanlışın görülmemesi ve aynı şekilde haksız konuşmaların devam etmesi sonucunda en ufak yaşanan olayda itham da bütün kötü hissettiğim anların duyguların içimi kaplaması ve bunu biriyle paylaştığım da bana karşı yargıların oluşması mesela senin ailende böyle davrandı gibi ama ortada öyle bişey yok sırf konuyu manipüle edilmesi için söylenen asıl konudan uzaklaşmaya sebebiyet verdiği için daha çok sinirlerim anlasilmadigimi ailesine karşı korunmadigimi düşündugum için yüksek sesle konuşmaya ve fiziksel olarak kendimi iyi hissetmemeye başlıyorum geçmişte içimden atamadigim soyleyemedigim iyi olacağını düşünürek yaptığım hiçbir şeyin karşılığını ilerleyen zamanda da görmemek kalbini kırıyor ve bu kirikliklar hiç beklemedigim bı anda aklıma gelip hem düşüncelerimi hem vaktini hem enerjimi bitiriyor ama ben anı yaşamak istiyorum o an veremedigim tepkinin sorumlulugunu yada suclulugunu yaşamak istemiyorum çünkü bu hem beni hemde eşimi çok yoruyor herşey guzelken bir anda ne olduğunu anlayamıyorumyaşanılanlar annesi yüzünden yaşanılanlar içime sığmıyor hak etmediğim halde bu muameleyi görmek devam ettirilmesi canımı çok yakıyor uzaklaşmak istemiyorum ama yakında olamıyorum değersizlik hissediyorum hakkım savunulmamis gibi mutluluğum bı anda hiç alakasız biri yüzünden elimden gidince içimdeki duygulara sahip cikamadigim için kendimi suçluyorum kimden ne bekliyorum bilmiyorum neden böyle tekrarlayan düşünceler sariyo bilmiyorum çözmek ve geçmişi kiriklarla dolduran birinin geleceğimife mahvetmesine izin vermek onların manipülasyonlarina gelmek istemiyorum beni ve ilişkimi yıpratıyor siradanlasmis gibi hissediyorum sevdiğim adamı içimdeki duygularla anksiyeteyle baş edemediğim için bırakıp gitmek istemiyorum herşeyi akışına bırakmak istiyorum her zaman biriyle iyi olmaya çalışmak yada biriyle kötü olmak fikri beni neden geriyo bilmiyorum bı kerede kaybeden onlar olsun kendimi varlığımı göstermeye ihtiyacım yok ama neden bunu davranışlarına yansitamiyorum.Bu düşüncelerle başa çıkamayip anımı da kaybediyorum düşünce silsilesinden çıkmak istiyorum kendime eşime çocuğuma odaklanmak ve akışında gelen duygularla iyi ya da kötü yaşamak istiyorum eşimle bir olup bu mücadeleyi vermek bu hayatı yaşamak istiyorum enerjimi sömüren insanlardan benim hakliligimi anlamalarını istiyorum ve bunun ne yapmam lazım üstüme düşen görev ne bilemiyorum düşüncelerim içinde kayboluyorum ve durgunlasiyorum bu ilişki dinamigine iyi gelmiyo hassas bı insan miyim birazcık ilgimi bekliyorum eşimin beni sevdiğini yanımda olduğunu biliyorum ama bazen de gönlüm hoş edilsin minik jestler bekliyorum bu karışık duygu durumunu anksiyetemle öfkemle nasıl baş edil anda kalıp anı yaşayıp anı değerlendirebilirim ?