Çok hayal kuruyorum

Gizli Kullanıcı27 Nisan 2024 17:01

18 yaşındayım. Çok fazla hayal kuruyorum kurgu tasarlıyorum ve bunları yazarak yada kafamda yaşayarak şekillendiriyorum. Bazen çok fazla yaptığımı düşünüyorum bunu çünkü uykuda bile devam edıyor bu durum. Rüyalarım bile kurduğum şeylerden oluşuyor çoğunlukla. Fazla hayal kurmak ve bunları kafamızda yaşamak bir sorun teşkil eder mi yoksa normal şeyler mi

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bir durumun normal mi, anormal mi olduğu çoğu zaman tartışılan bir konudur. Normallik ve anormallikten ziyade şu noktaya bakmaya gerekir. Bu hayal kurma; sizi, ailenizi, çevrenizi ve iş/eğitim hayatınızı ne derecede etkiliyor. Cümlenizden sizi uykunuzda bile etkilediğini düşünüyorum. Bunu on üzerinden puanlayarak bir değerlendirin. Sizin uykunuzu bile etkileyecek bir durum sizi ne kadar kötü etkiliyordur? 10 çok kötü 1 çok az etkiliyor şeklinde düşündüğünüzde tek tek sizi, ailenizi, çevrenizi ve iş/eğitim hayatınızı puanlayın. Ortalama 5 ve 5 in üzerinden çıkıyorsa bu noktada bu konu ile ilgili çalışıyor olmanızı tavsiye ederim.


Yazmayı sevdiğinizi görüyorum. Günlük kendi hayatınızla ilgili 750 kelime yazmanın araştırmalara göre zihni rahatlattığı görülmüştür. Kurgu dışında kendinize dair böyle bir çalışmada yapabilirsiniz.


Üzerinizde durduğunuz bu konu ile ilgili hala zorlandığınız kısımlar olursa bir profesyonel destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy