Psikoloji

Manipulasyonlara yenilmemek

Gizli Kullanıcı17 Nisan 2024 22:14

merhabalar ; bir kadına aşık oldum, hayatıma çok zor bir dönemde giren her zor anımda yanımda olan “mükemmel bir kadın”onu kaybetmeyi  asla göze alamadığım için yalan söyledim, hayatımda başka bir kadın olmasına rağmen yok dedim. Sonra onunla ilişkimiz başladı ve uzun yıllar sonra hayatımdaki eksik parçayı bulmuş gibi hissettim.

Hayatımdaki diğer kadını tecrübesiz ve eksik buluyorum bir çok konuda , birbirimize uymadığımızında farkındayım , onu her konuda destekliyorum ama asla ilerleme göremiyorum, ona olan hislerim bana olan muhtaçlığını bildiğim için vicdan muhakemesine döndü, asla hissettirmedim ona başka bir kadına aşık olduğumu, herşeye kaldığı yerden devam ettim , ancak yeterincede tolere ettiğimi düşünüyorum bu durumu, ama her defasında ayrılık konuşmalarının ardından , onun dramatizasyonları zihnimi manipule ediyor ve paralize oluyorum, fakat bu durumu devam ettirmek istemiyorumm, çünkü bu hem bana hem de hayatımın “mükemmel kadınına” haksızlık .

Diğer kadına da haksızlık gibi gelsede o bu durumu hiç hissetmedi, aksine hayat standartları yükseldi benim sayemde ama ben onunlayken mutlu değilim , yaşadığım şehirden kendi evimden soğudum , oysa “mükemmel kadın” beni her zaman her ortamda mutlu ediyor.

Diğer kadının manipulasyonlarına yenilmemek için ne yapmalıyım ? 

  • Cevaplandı

Merhaba,


Durumunuz oldukça karmaşık ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. İlk olarak, duygularınızın farkında olmanız ve bu karmaşık ilişki dinamiğini gözlemlemeniz önemlidir.


Manipülasyon gibi zorlayıcı bir durumla başa çıkmak için önerebileceğim adımlar:


1- Duygularınızı Tanıyın: Kendinize dürüst olun ve duygularınızı anlamaya çalışın. Hangi duyguları hissediyorsunuz? Bu duyguları kabul edin ve onları bastırmaya çalışmayın.


2- Sınır Belirleyin: Manipülasyon karşısında sınırlarınızı net bir şekilde belirleyin. Kararlı bir şekilde duruşunuzu koruyun ve bu sınırlara saygı gösterilmesini sağlayın.


3- İletişimde Dürüst Olun: İlişkinizin sizin için tam olarak ne anlama geldiğini ve duygularınızı dürüstçe paylaşın.


4- Empati Kurun: Diğer kişinin duygularını anlamaya çalışın. Empati kurarak ilişkideki çatışmaları daha iyi yönetebilirsiniz.


5- Manipülasyonu Tanıyın: Manipülasyon taktiklerini tanımak, onlara karşı koymak için önemlidir. Örneğin, suçlama, aşağılama veya tehdit gibi taktikleri fark etmek ve buna göre tepki vermek önemlidir.


6- Destek Alın: Bu süreçte destek almak önemlidir. Güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya bir terapistle konuşarak duygularınızı paylaşabilir ve destek alabilirsiniz.


Manipülasyon karşısında sağlıklı sınırlar koymak ve kendi duygularınızı korumak önemlidir.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Nişanlımı kendimden sıkılma derecesine getirdim ilişkimi nasıl kurtarabilirim?

2.5 senedir sevgiliyiz ve 6 aydır nişanlıyız. Düğünümüze 4 ay var evimiz bile tutuldu ve tüm her şeyimiz hazır. Ayrı anne baba çocuğuyum ve bir çok ilişki açısından travmalar yaşadım. Önceden çok ilgiliydi çok düşkündü bundan dolayı sevgisini daha önce hiç kimsede görmediğim için çok fazla sahiplenici davrandım fakat biraz ilgisi azaldı gibime geldi hafif kıskanç bir yapım var ama ona güvenim dahi olsa içimde bir yerlerde istem dışı güvensizlik seziyorum.İlgi eksikliğinden dolayı ufak detaylara bile takılmaya başladım ve takıntılar eşliğinde kafamda kurguları da oluşturdu. Ben çok dışa vuran bir insanım ama o içinde yaşayan bir insan derdini kimseye anlatmaz kızsa bile içinde yaşar. Çabuk parlayıp çabuk sönen ve bazen sinirlendiğimde çok kırıcı olabilen birisiyim. Karşımdaki hatalı da olsa sakinleştiğimde saatlerce onun iyiliğine yaptığımı açıklamaya çalışıyorum ve nişanlımın çaba gösteren bir yanı yok. Benim yaşadıklarıma nazaran çok mutlu bir ailede çok rahat büyüyen ve sorumluluk bilinci olmayan bir insan. Yönetici bir yapım var ve onu bu yüzden sıktım biraz maddi yönden de düğün telaşımız var diye iyiliğimizi düşünerek kısıtlamaya da soktum bu yüzden benden soğudu.2 ay önce benimle eskisi kadar ilgilenmediğini tekrarladığım mesajlarda bir tartışma yaşadık ve her şey o gün patlak verdi. Gönlümü almasını beklediğim yerde uzun süredir bir bekleyiş içinde geri dönüş alamadığımdan olay gurura ve inada bindi ve bunu yapmasına çok şaşırdım. Beni hala sevdiğini sadece patlama yaşadığını benim sorgulamamdan gerek birikmişlerden dolayı çok sıkıldığını içinde çok mutsuz olduğunu bu mutsuzluğa da anlam veremediğini bana yanaşmak istese bile yanaşamadığını söylüyor. Neredeyse 2 aydır birbirimize haber vermek dışında muhabbet bile edemiyoruz. Anlaşamadığımız ve bişeylerin bizi birbirimize karşı ittiğini söylüyor. Ayrılmak istemediğini ara ara ağlamaları uykusuzlukları bana olan özlemi olduğunu iştahsızlık ve dalıp gitmelerinin olduğunu belirtti.Haftanın 1 günü izin gününü maddiyatsızlıktan ailesinin evinde onun odasında geçiriyoruz. Yan yanayken eski ilgisi olmasa da iyiyiz tam cinsellik yaşamadık ama öpüşmeler yaşıyoruz bu konuda hala bana yakın ama 2 aydır evlerinden çıktığımız an iletişimimiz bitiyor. İlişkimi tekrar nasıl düzeltebilirim? Soğuyan bir erkek eski ilgisine geri döner mi?