Psikoloji

Gerçek dünyaya nasıl adapte olabilirim?

Gizli Kullanıcı26 Haziran 2024 10:18

Babam beni terk ettiğinden beri hayal kurmaya başladım ve şimdi gerçek hayatta kalamıyorum, tüm günüm hayal kurmakla geçiyor. Hayalimde her şeyi değiştirdim yeni bir ben ve yeni bir aile gibi şimdi ne kendimi ne de ailemi kabul edemiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Babanızın terk etmesinden sonra zorlanıyor olabilir ve kendinizi hayal dünyasında buluyor olabilirsiniz. Babanızın terk etmesi ani ve beklenmedik olmasa bile insanın hayatında önemli bir noktada olduğu için zorlu bir yaşam olayı sayılabilir. Bununla duygusal olarak baş etmek, birinin gidiyor olması ve sizin kalıyor olmanız ile ilgili sizin için zor olmuş olabilir. Bu da, sizin bugün bolca hayal kurmanıza sebebiyet vermiş gözüküyor. Peki neden zorlandığımız, üzüldüğümüz, baş edemediğimiz duyguların arkasından olmayacak, olabilecek ama gelecekte olabilecek ya da geçmişi değiştirecek, değiştirmeye çalışacak hayaller kurarız? Buraya bakmak sizin için daha sağlıklı olacaktır.


Duygular ile baş edilmekte zorlandığında beden ve zihin arasında o ilişkiyi kurmak zorlayıcı olduğundan zihin başka beden başka konuşmaya başlıyor. Sizin burada zihniniz bambaşka konuşmaya başlamış. Peki bu ne demek? Zihin ya geçmişte ya da gelecekte kalıyor demek. Böyle bir durumda siz anda kalamıyorsunuz, şu an, şimdi, burada değilsiniz. Tamamen zihniniz geçmiş ve gelecekte. Durum böyle olunca zihniniz anda kalmakta zorlanıyor, zorlandığı her anda ki artık bu bir alışkanlık, eşleme gibi olduğunu düşünün. Ayağınız taşa takılsa bir şeyler hayal etmeye, hayal dünyasında bildiğiniz yerlerde gezinmeye başlıyorsunuz. Çünkü dış dünya çok acımasız ve gerçekçi. Zihniniz bir kez zorlandığında o hayal dünyasına gittiği için de en iyi bildiği yolu yapıyor. O zaman ben şimdi ne yapabilirim derseniz anda kalıyor olabilmeniz için neler yapmanız gerekiyor onlara bakalım.


Zihniniz hayal kurmaya çok alışkın, bu sebeple kendinizi hayal kurarken defalarca bulabilirsiniz. Her bulduğunuzda lütfen kendinize bunun bir hayal dünyası olduğunu hatırlatın. Burada kendinize kızabilir, üzülebilirsiniz her ne varsa oradaki duyguyu olduğu gibi kendinizi yargılamadan ve incitmeden bakmaya çalışın. Hayal kurduğunuz anı fark ettiğiniz zamanda ise bir çapa bulun sizi ana getirecek. Bu bir nefes egzersizi, söz, dua, şarkı, hareket olabilir. Sıklıkla tavsiye ettiğim çapa; nefes egzersizi. Çünkü hayatta ne olursa olsun yanımızda ve hep bizimle vücudumuz ile temas kurmamıza yardımcı olan bir yerde. Hemen dakika tutun ve bir dakika boyunca sadece nefes egzersizi yapın. Duygularınız ve düşünceleriniz bir bulut geçmesi gibi hepsi geçip gidecek. Sonrasında sadece siz kalmış olacaksınız. Başlarda bunu yaptığınızda etkili gelmeyebilir, lütfen devam edin. Onlarca süredir sizinle olan bir alışkanlığı kırıyor olmak kolay değil, işin özü pratik yapıyor olmayı bırakmamak. Bununla birlikte nefes egzersizlerini çeşitlendirip, meditasyonlara bakabilir, anda kalma çalışmalarına odaklanabilirsiniz. Sizi rahatlatan, akışta tutan hobilere, egzersizlere veya etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz.


Zihninizin geçmişte ve gelecekte oluyor olması çok doğal ve normal. Fakat artık günlük hayat rutinlerinizi bozan bir yerde lütfen egzersizleri yapmaya çalışın. Bununla birlikte bir psikolojik destek alıyor olmanız sürecinizi sağlıklı götürmekte sizlere yardımcı olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy