• Anasayfa
  • Sorular
  • Her şeye ağlamamak göz yaşlarını tutabilmek için ne yapmak gerekir
Psikoloji

Her şeye ağlamamak göz yaşlarını tutabilmek için ne yapmak gerekir

Gizli Kullanıcı14 Haziran 2024 09:19

Bir olay olduğunda yada birisi bir kötü bir siz söylediğinde o anda hemen kırılıyorum gözlerim doluyo ve ağlıyorum elimde değil ama göz yaşlarımı tutamıyorum o anda ağlamamak için ne yapmam gerekiyor lütfen artık bana biri bunu söylesin hemen her şeye ağlıyorum tutamıyorum kendimi

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

Öncelikle ağlamanın duygularımızın dışa vurum yöntemlerinden birinin olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Ağlamanın güçsüzlük-zayıflık olarak algılandığı sosyal kurallara sahibiz. Hatta yaşanılan büyük kayıplarda bile kişinin ağlamasını engellemeyi görev edinen bir kitle ile yetiştik, onları izledik ve belki taklit ettik. Bu sosyal kurallar hayatlarımızda çok yerleşik bir durumda, çok kuvvetli inançlardan oluştuğu için ne ağlayabildik ne de anlayabildik. Ama bu durum sizin için rahatsız edici bir unsursa öncelikle başkalarının yanında ağlamanın sizin için anlamını düşünmenizi isteyebilirim. Ağlamak sizin için güçsüzlüğü mü? Çaresizliği mi? Yani aslında hangi olumsuz inancı tetikliyor. Bizleri asıl rahatsız eden duygumuzu boşaltmak için ağlamak değil, aslında ağladığımız zaman karşımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündükleridir. Bunun nedenlerinden biri de daha demin ifade ettiğim sosyal kurallardan doğmuştur aslında.


Ağlamak eylemine Freud aforizmasında şöyle yer vermiştir. “Sinirlenince ağlayan insanlar, daha içten ve güvenilirdir.” Freud’un bu aforizmasından da anlaşılacağı üzerine ağlamak zayıflık göstergesi ya da kötü bir durum değildir. Sinirlenince ağlayan insanın daha içten ve güvenilir bir insan olduğunu söyleyerek aslında ağlamanın özel ve güzel bir eylem olduğundan bahsetmektedir. 


Ağlama isteğiniz olduğunda o ‘’şuan ‘’ a odaklanma ilgili mini bir çalışma yapabilirsiniz. Etrafınızdaki 5 objeye, dokusuna ve rengine odaklanabilirsiniz. Duygunun yoğunluyla ister istemez ağlama davranışı gerçekleşmemek adına kriz yönetiminde işe yarayan tekniklerdendir. Sonrasında ‘’beni şuan da ağlatan şey nedir?” diye kendimize sorarsak duygumuzu anlamlandırmış oluruz ve yaklaşımımızı daha düşünsel boyutta tamamlarız. Duygunuzu ifade etmenin rahatlığını hissedeceğiz bir durum oluşacaktır. Ağlama eylemi duygumuzu ifade edemediğimizde tetiklenebilir. Öncelikle bunu analiz etmeliyiz.Ve sizi rahatsız eden durumları ifade edebilmek aynı zamanda anlaşılmayla beraber sizi çok daha rahat hissedecektir. Anlamak ve anlaşılmak duygularınızı ifade ettiğinizde karşı taraf da sizi daha rahat anlayacak ve siz de anlaşılmış olacaksınız. Duyguları ifade etmek, iletişim becerilerimizi geliştirir, içsel dengeyi sağlar ve başkalarıyla daha anlamlı bağlar kurmamıza yardımcı olur.. Duygular insan deneyiminin merkezinde yer alır. İyi ya da kötü, pozitif ya da negatif, duygularımız hayatımızın bir parçasıdır. Duygularımızı anlamak, tanımak oldukça önemlidir.


Sağlıklı günler dilerim…


Cevaplanmış benzer sorular