• Anasayfa
  • Sorular
  • Her şeyi aşırı kafaya takıyorum ve bu yüzden derslerimi aksatıyorum
Sosyal Hayat

Her şeyi aşırı kafaya takıyorum ve bu yüzden derslerimi aksatıyorum

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 20:11

Bir şeyi kafaya takınca o günüm mahvoluyor

Ders calisasim gelmiyor sadece oturup telefon dan reels izliyorum bunun için ne yapmalıyım tavsiyeleriniz nedir ben yks 2025 tayfasiyim

Ve ders çalışırken zamanımı yönetmiyorum bunlar için ne yapmam gerek bana tavsiye verebilir misiniz

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, ders çalışma motivasyonunu artırmak ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmek için daha önce öğrenci danışanlarımda işe yarayan bazı yöntemlerden bahsedeceğim şimdi.

Net ve kararlı bir hedef belirledin mi? Ulaşmak istediğin hedefleri net bir şekilde belirle lütfen. Örneğin, YKS'ye hazırlanırken hangi puanı almayı hedeflediğini belirleyebilirsin. Hedeflerin, seni motive etmek için güçlü birer itici güç olabilir.

Doğru organize edilmiş bir plan ve program hakkında deneyimin var mı? Günlük, haftalık ve aylık olarak bir çalışma planı oluştur. Planını, ders çalışma saatleri, dinlenme araları ve diğer aktivitelerin de yer aldığı şekilde tasarla. Planına uymak için kendine disiplinli bir şekilde bağlı kal.

Zaman yönetimi becerilerini geliştirmek için zamanını nasıl harcadığını gözlemle. Hangi aktivitelerin zamanını çaldığını belirle ve gereksiz zaman harcadığın noktalarda düzeltmeler yap.

Sence teknolojiyi doğru kontrol ediyor musun? Telefon ve diğer cihazların, dikkatini dağıtıp motivasyonunu azaltabilir. Çalışma sürelerinde telefonunu sessize alabilir veya uzak tutarak dikkatini dağıtmayı önleyebilirsin.

Mola verme stratejilerin nasıl? Ders çalışma sürelerini belirli aralıklarla kısa molalar vererek kesebilirsin. Bu molalarda yürüyüş yapmak, hafif egzersiz yapmak veya birkaç dakika meditasyon yapmak dinlenmeni ve zihnini yenilemeni sağlayabilir.

Kendini motive etmek için yapabileceğin birkaç şey var. Başarılarını kutla, ilgi alanlarına yönelik küçük ödüller belirle ve başkalarından destek al.

Hedefine konsantre olmana engel olan faktörler neler? Dikkatini dağıtan düşünceleri ve etkenleri kontrol altına almanın farklı yollarını dene. Meditasyon, derin nefes egzersizleri veya odaklanma teknikleri gibi yöntemler, dikkatini toplaman ve ders çalışma süresince odaklanman için yardımcı olabilir.

Sessiz ve düzenli bir çalışma ortamı oluşturarak dikkatinin dağılmasını engelleyebilirsin. Rahat bir masa ve sandalye, iyi aydınlatma ve temiz bir ortam, verimliliğini artırabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, zihinsel sağlığını ve motivasyonunu olumlu yönde etkileyebilir. Haftalık bir egzersiz rutini oluşturarak, ders çalışma performansını artırabilirsin.

Eğer ders çalışma motivasyonunu artırmak ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmek konusunda zorlanıyorsan, bir öğrenci koçu veya öğrenci destek hizmetlerinden yardım alabilirsin. Bu profesyoneller, senin kişisel gereksinimlerine uygun stratejiler geliştirmene yardımcı olabilirler.

Uzun vadede huzur ve başarı getiren bir kariyer süreci diliyorum :)

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Duygularımla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Merhaba 10 gün önce 3 aylık ilişkim bitti 3 yıldır uğraşıyordu hayatıma girmek için ama ben yaş farkından dolayı kabul etmiyordum (onun 34 benim 24)daha sonra şans vermek istedim çokta güzel gidiyordu ilgi alaka zirvedeydi her yönden uyuşuyorduk ailelerden tutun benim dikkat ettiğim ve kendimde sevdiğin en ayrıntılı özelliğe kadar beni çok beğendiğini çok hoşlandığını dile getiriyordu sürekli bana evlilik istediğini yaşının geçtiğini dile getirdi ama benim okulumun 1.5 yıl daha süresi vardı ve evlilikle okulu beraber yürütüp yürütemeyeceğimi sordu bende düşünmem gerektiğini bunun zor bir karar olduğunu söyledim (mimarlık okuyorum)daha sonra bu konuşmanın üzerine bir iki hafta girdi 1 ay başka şehire gitti ve biz görüşemeyince aramıza soğukluk girdi daha sonra yanına gittim aramız düzeldi birkaç gün sonra ordan ayrıldığımda ve biraz zaman geçtiğinde soğuk yapmaya başladıyurt dışından iş teklifi gelmişti ve bana ben gitme kararı aldım diye mesaj attı ben de bunu benimle neden almadığını benim onun için okulumu yurt dışına taşıyabileceğimi onsuz olmak istemediğimi dile getirdim o da senin hayatını çalmak istemiyorum okulunu okuyamazsan ileride beni suçlarsın bu adam için mi yaptım dersin böyle bi fedakarlık isteyemem senden dedi ben ısrarla onun için bişiyleri uzatma yada oraya taşıma pahasına yapabileceğimi söyledim fakat o ısrarla bitirdiğini söyledi .Ben baştan evliliği kabul etmediğim ve okulumu engel gördüğü için daha uğraşmadı (ya da ben öyle sandım🥲)Ben evliliği asla okulla beraber düşünen bir insan değildim evlilik aklımda dahi yokken beni 3 ay boyunca ikna etmeye çalışıp bide ikna edip yola çıkarıp yarı yolda bıraktı ve bana son konuşmada keşke başta olmayacağımızı konuşup uzatmasaydım dedi vicdan azabı çekiyorum dedi ve bitirdi.sürekli baktığım her yerde anılarımızı görüyorum nefesim daralıyor onunla gittiğim en sevdiğim yere giremiyorum en sevdiğim yemeği yiyemiyorum şarkı dinleyemiyorum çalan en ufak bir müzik kırıntısına ağlıyorum hemen kapattırıyorum onun yanına gittiğim şehrin resimleri karşıma çıkınca hemen kapatıyorum nefesim daralıyor bakamıyorum sürekli ağlıyorum aynı arabadan benimde var sırf onunkiyle aynı olduğu için binemiyorum uykularımdan ağlayarak ve nefes darlığı ile uyanıyorum olduğu semte gidemiyorum😭🥹 anlatacağınız kendimle ve duygularımla baş edemiyorum ne yapmalıyım nasıl baş edebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.