Sosyal Hayat

Kaygılarımla nasıl başa çıkacağım?

Gizli Kullanıcı9 Temmuz 2024 23:15

Özellikle sınav haftalarında üzerime çöken ve dönemsel olarak savaştığım karanlık bir duygu ve içimde susturamadığım sesler var. Çok stres yapıyorum ve gelecek için aşırı kaygılandığım anlar oluyor. Adeta nöbet geçirir gibi zaman zaman atak yaşıyorum takıntılarım oluşuyor bununla nasıl başa çıkabilirim? Bu durum ve dönemler beni ve sosyal hayatımı çok olumsuz etkiliyor. Relax bir insan olmak istiyorum ama hem kendime hem başkalarına karşı çok disiplinli davranıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Sınav dönemlerinizde eşlik eden olumsuz duygularınız var görünüyor. Yaşadığınız olumsuz duygularınız tek başına yer almazlar. Olumsuz duygularınızı tetikleyen olumsuz düşünceleriniz vardır. Olumsuz düşüncelerle başa çıkamadığınızda mutsuz hissetmenizle birlikte sizi ve sosyal çevrenizi de olumsuz etkilemeye başlıyor. 


Öncelikle yaşadığınız aşırı stresli olma eğilimini anlamanız, tanımlamanız başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Atak nöbetleri geçirmenizi hangi düşünceleriniz tetikliyor buna odaklanabiliriz. 


•Sınava çalışırken, sınavlarınız belli olduğunda, sınava girerken gibi birçok sınavla ilişkili herhangi bir şeyi gerçekleştirmeden tam öncesinde ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


•Sınava çalışırken, sınavlarınız belli olduğunda, sınava girerken gibi birçok sınavla ilişkili herhangi bir şeyi tam o esnada yaşarken ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz? 


Bu eylemlerinizi duyu-düşünce-davranış döngüsünde inceleyerek duygudurum kaydınızı tutabilir ve bunu değerlendirebilirsiniz. Bu duygu durum kaydını tutmanız farkındalıklar oluşturmanıza ve başa çıkma becerilerinizi oluşturmanız için size yol haritası çıkartacaktır. 


Aşırı kaygılandığınızda sizden neleri götürüyor? Zamanınızı verimli kullanamıyor musunuz? Sosyal ilişkilerinizin zayıflamasına, ilişkilerinizin zarar görmesini mi sağlıyor? 


Bir diğer değerlendirebileceğimiz konu ise eski deneyimleriniz. 


•Sınavla ilgili kaygınızı kontrol edemediğiniz, yoğun hissettiğiniz, hatırladığınız en eski anınız nedir?


•O an nasıl başa çıkmıştınız?


•Şu an güncel yaşamınızda hala etkisini sürdürüyor olmasının sebebi ne olabilir?


Yaşadığınız aşırı kaygılanma eğilimini gözlemlemeniz, fark etmenize size başa çıkma haritanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir diğer başa çıkmanızı kolaylaştıracak teknik ise nefes egzersizini deneyebilirsiniz. Nefes egzersizi için;

•4 saniye boyunca nefes alın,

•4 saniye boyunca nefesi tutun,

•8 saniye boyunca tuttuğunuz nefesi yavaşça bırakın. 

Bu döngüyü kendinizi iyi hissedene kadar uygulayabilirsiniz. 


Ayrıca bu süreçte güvendiğiniz bir yakınınız ile, aile bireyi veya arkadaşınızla duygularınızı paylaşabilirsiniz. Sosyal desteğe başvurmanız stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır tam olarak çözümlenmese de rahatlamanızı sağlayabilir. 


Sevgili danışan, sürecinizle başa çıkmanın zorlayıcı olduğu ve aşırı stresle ve aşırı düşünmeyle baş etmenin yorucu olduğunu anlayabiliyorum. Bununla başa çıkmak için yalnız olmadığınızı hatırlatmak istedim. Kendiniz için psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgiler.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Neden kendimi bulamadığımı hissediyorum?

12. Sınıf öğrencisiyim sınavdan dolayı çok fazla stres ve baskı altındaymıs gibi hissediyorum çok fazla kaygılarım düşüncelerim var istemsiz bir şekilde yapamama korkusu var bunun yanında ailemi gururlandıramam korkusu da çok fazla onlara zarar verdiğimi düşünüyorum sözlerimle çünkü çok agresif hiç gülmeyen sürekli sinirlenen biriyim bu şeyler ders çalışmami çok etkiliyor masanın başına oturduğum zaman asla odaklanamıyorum kaygılar endişeleri umutsuzluk tekrarlaniyor kafamda bu yüzden son zamanlarda ders çalışmayı bıraktım bu durumu ailem fark ediyor ve daha çok üstüme geliyor sürekli ağlıyorum sürekli iğrenç hissediyorum kendimi çok sıkıyorum ağlarken etrafıma zarar vermek istemiyorum kendimi sarıyorum kollarımla tırnaklarımı batırıyorum başkasına zarar vermektense bu daha mantıklı geliyor sakinleşmek için bekliyorum öylece yağmur olduğumu düşünüyorum bir yağmur gibi yagiyorum buharlasiyorum ve tekrar damlaya dönüşüp tekrar yagiyorum yeniden doğuyorum bu düşünce ile az da olsa sakinlesebiliyorum sayı sayıyorum bazen yüze kadar o da yardımcı oluyor sorduklarında hiç bir şey anlatamıyorum yetersiz beceriksiz biri gibi hissediyorum sanki hiç buraya ait değilmiş gibi kafamdan bir sürü düşünce geçiyor bazen o kadar çok yüksek bi noktaya geliyor ki hani boğuluyormus gibi hissediyorum burda olmamalıymışım gibi kendime zarar verme düşünceleri hiç gitmiyor kafamdan ama yapmamak için kendimi engelleyebiliyorum ben bilmiyorum kendimi bulamıyorum gibi hissediyorum kimim ne için burdayım neden sürekli bu haldeyim neden hep başarısız oluyorum bu kadar iğrenç hissediyorken burda olmamın ne anlamı var bu sorulara bi türlü cevap bulamıyorum.