Psikoloji

Kendimi Anlamak İstiyorum

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 16:43

Bazı zamanlar çok üretken oluyorum aslında yeteneklerim var resim çizer, bitki yetiştirir, üretici tarafımı gösterir, neşeli biri olurum fakat bu zamanların ne zaman geleceğini bilmiyorum. Bazen üretken ve neşeli ruh halinden tam tersine dönmem haftalar, aylar alırken bazen 1-2 gün içinde bile değişebilir. Bu durum beni çok yoruyor tahammülsüz oluyorum, yatağımdan çıkmak, yemek yemek bile istemiyorum, eskiden yaşadığım kötü anılarım aklıma geliyor saatlerce ağlıyorum böyle dönemlerde çok fazla para harcıyorum. Ayrıca ailemle yaşamaktan hiç memnun değilim onları sevmiyorum onlara karşı herhangi bir yakınlık ya da sempati beslemiyorum bütün bu düşünceler bir biri ardına geliyor birden bire çok neşeli bazen hüzünlü olmak beni yoruyor bunlar neden oluyor ve nasıl baş edebilirim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, duygusal iniş çıkışlar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. İşte bu iniş çıkışların oluşabileceği bazı yaygın sebepler olsa da sizin durumunuza eşlik eden faktörleri detaylı dinlemek daha yararlı olurdu :) Üretkenliğimiz hemen her alanda dönem dönem tıkanıklık ya da aşırı yükselme gibi dalgalanmalar yaşayabilir. Önemli olan kaynaklarımızı olabildiğince etkin ve kontrollü kullanmayı öğrenebilmek, sonra bunu korumaya özen göstermek.

Kendimizi hem biyolojik hem de karakteristik açıdan gözlemlemek ve tanımak her şeyden önce gelmeli. Genetik yatkınlık, biyolojik kimyasal dengesizlikler veya beyin yapısındaki farklılıklar gibi biyolojik faktörler duygusal iniş çıkışlara katkıda bulunabilir. Günlük yaşamın getirdiği stres faktörleri (iş, ilişkiler, maddi sıkıntılar vb. durumlar) duygusal dalgalanmalara neden olabilir. Sizin yönetiminizde olmasa da bazı hayat akışına ait deneyimlerini en dengeli seviyede yaşayabilmek adına neler yapıyorsunuz?

Uyku düzensizlikleri ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları duygusal durumu olumsuz etkileyebilir. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme bir çok duygu durum bozukluğu türünde destek görevi görür. Beden ve ruh sağlığımızın bir bütün olduğunu devamlı hatırımızda tutmaya çalışalım, olur mu?

İsteklilik-motivasyon eksikliği nedeniyle devam sorunu yaşıyorsanız kendinizi baskı altında hissetmeyecek ölçüde plan yapmayı deneyebilirsiniz.

Günlük düzenli bir rutin oluşturarak güvenlik ve istikrar hissi kazanabilirsiniz. Bu, duygusal dalgalanmalarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Motivasyonunuzu artıracak etkinlikleri düzenli şekilde yapıyor musunuz? Bu, ilgi duyduğunuz bir hobiyi sürdürmek veya ilham verici kitaplarla veya kişilerle zaman geçirmek olabilir. Stres, istikrarı bozan bir faktör olabilir. Stresle başa çıkma teknikleri öğrenmek, daha dengeli ve istikrarlı olmanıza yardımcı olabilir. İlerlemenizi izlemek, motivasyonunuzu artırabilir. Başarılarınızı ve gelişiminizi not almak veya izlemek size ilham verebilir. Bu yüzden ilk başlarda kendinize basit ama sürdürülebilir bir hedef belirleyebilirsiniz. Hatta bunlar bir kaç farklı konuda olabilir. Örneğin; öğün saatiniz-içeriğiniz, ev düzenleme, spor vb. gruptan küçük bir alışkanlığı belirli bir süre yapma kararı almaya ne dersiniz?

Yeteneklerinizi ve enerjinizi verimli şekilde yönetebilmenizi umuyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...