• Anasayfa
  • Sorular
  • Toplum önünde konuşma yaptığımda neden konuşurken dudaklarım titriyor ve nefes nefese kalıyorum
İletişim

Toplum önünde konuşma yaptığımda neden konuşurken dudaklarım titriyor ve nefes nefese kalıyorum

Gizli Kullanıcı3 Temmuz 2024 11:19

Seyirci önünde konuşma yaparken aşırı heyecan yapıyorum ve utanıyorum. Bu yüzden dudaklarım belirgin bir şekilde sürekli titriyor ve bana engel oluyor, çoğu zaman da sıcak basıyor ve terliyorum. Örneğin; okulda edebiyat dersinde konuşma sınavımı sunarken sürekli dudaklarım titriyor ve bildiğim şeyleri unutuyorum. Dolayısıyla doğru düzgün cümle kuramıyorum. Bu durum yüzünden herkes benimle dalga geçiyor. Utançtan arkadaşlarımın yüzüne zor bakıyorum. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan, 


Toplum önünde konuşma yaparken zaman zaman gergin hissetmek anlaşılır hatta bazen normal düzeyde kaygının olması faydalı bir durumdur. Ancak toplum önünde konuşma yaparken aşırı kaygılı olma, endişelenme, ortamdan kaçınmak isteme gibi şartlarla karşı karşıya kaldığında bu bir problem haline gelmiş diyebiliriz. 


Toplum önünde konuşma yaparken kaygınızı kontrol edemiyor oluşunuz dudaklarınızın titremesine, sıcaklık artışı, terleme gibi fiziksel semptomlara neden olmuş görünüyor. Bu fiziksel semptomlarınız toplum önünde konuşmanızdan ziyade konuşma yapmadan önceki düşüncelerinizde veya konuşma esnasındaki düşüncelerinizden kaynaklanıyor olabilir. 


İlk olarak eskiden toplum önünde deneyimlediğiniz en eski anınızı gözden geçirerek başa çıkma becerilerinizi sorgulayabilirsiniz.


-Ne olmuştu? Oan nasıl başa çıkmıştınız? 


Sonrasında güncel düşüncelerinizi gözden geçirebilirsiniz.


•Edebiyat sınavınızı sunmadan tam öncesinde ne düşünüyorsunuz? 


•Sunarken o esnada ne düşünüyorsunuz?


•Sunduktan sonra ne düşünüyorsunuz?


Düşüncelerinizi netleştirip tanımladığınızda gerçekçi o düşüncenizi destekleyen kanıtlarınız neler onlara göz atabilirsiniz.


Mesela dudaklarınızın titremesini, terlemenizi tetikleyen düşüncenizin “sunum yaparken saçmalarım arkadaşlarım benle dalga geçer” olduğunu düşünelim. 


•Sunum yaparken saçmalayacağınızı düşündüren ne olabilir? 


•Saçmaladığınıza dair kanıtlarınız var mı? Varsa neler? 


Sevgili danışan, sürecinizin daha derinlemesine çözümlemek için psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz. 


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular

Sosyal Hayat

Konfor alanımın dışındayken neden kendimi özgüvensiz ezik gibi hissediyorum?

Yakın arkadaşlarımla yanında rahat hissettiğim insanların yanındayken çok atılgan girişken komik biriyken tanımadığım ya da tanısam da samimiyetimin olmadığı birilerinin yanında tam aksine donuk sessiz sıkıcı birine dönüşüyorum bu durum benim hayat konforumu fazlasıyla düşürüyor çünkü olmadığım biri gibi görünmek insanlara kendimi yanlış lanse etmek beni fazlasıyla düşüren bi durum.Bu arada detay vermem gerekirse gözlemlerime göre özellikle kendimden herhangi bir yönüyle üstün gördüğüm birinin yanındayken daha çok tutuluyorum yani mesela benden daha güzel daha zengin daha özgüvenli daha girişken insanlar sanki benimle arkadaş olmak istemeyecek gibi bi anksiyetem var yani aslında bu durumun böyle olmadığını biliyorum arkadaşlıkta bu tarz farklılıkların aslında zenginlik getirdiğini biliyorum ama kendimi ikna edemiyorum. Bir de şöyle bi şey var atıyorum 5 kişilik bi arkadaş grubu var gruptan birileri sürekli beni de dahil etmek istiyo ama ben o gruptan 5 kişinin de beni istediğinden emin olmayana kadar kendimi onların yanında istenmeyen zorla giren kişi gibi hissediyorum.Son bi şeyden daha bahsedicem kendimi daha iyi ifade edebilmek adına mesela atıyırum sınıftan bi arkadaşım var çok samimi değiliz ama gerektiğinde iletişimimiz var onu ben okul dışında ya da okulda bahçede dışarda bi yerde gördüğümde görmemezlşkten geliyorum çünkü o an onu görünce aşırı bi samimiyetimiz olmadığı için ne konuşacağımı bilmiyorum small talk işini beceremeyeceğimi de düşündüğüm için ondan saklanmak kaçmak daha çok işime geliyor. Ben işim gereği ilerde birçok insanla muhattap olacak bi insanım bu yüzden bu tarz küçük gibi görünen ama benim hayat kalitemi tamamen düşüren bu durumdan kurtulmak, daha rahat özgüvenli ve her ortamda kendini iyi ifade edebilen biri olmak istiyorum.Olabildiğince detay verdiğimi ve hissettiklerimi yazabildiğimi düşünüyorum sizden bu durumla nasıl başa çıkabileceğim ve nasıl aşacağım konusunda yardım istiyorum teşekkürler