• Anasayfa
  • Sorular
  • Tanımadığım kişilerle konuşurken stres ve heyecan yapıyorum
İletişim

Tanımadığım kişilerle konuşurken stres ve heyecan yapıyorum

Gizli Kullanıcı30 Mayıs 2024 19:58

Merhaba tanımadığım kişilerle konuşurken ve telefon la konuşururken aşırı stres ve heyecan oluyor sıkıntı basıyor söyleyeceklerimi bazen unutuyorum kısacası panik heyacan stres korku nasıl anlaşılcam duygusu nasıl yenebilirim bu durumu yardımcı olur musunuz hocam çok ihtiyaçım var

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, bilmenizi isterim ki bu konudan mustarip olan tek kişi değilsiniz. İnsanlar genellikle yanlış anlaşılmaktan korkarlar çünkü iletişim karmaşık bir süreçtir ve insanlar arasında anlaşmazlık veya yanlış anlama olasılığı her zaman vardır. İnsanlar genellikle anlaşılmak ve kabul görmek isterler. Yanlış anlaşılmak, insanların kendilerini yalnız veya dışlanmış hissetmelerine neden olabilir. Bu nedenle temelde kaybetme korkusunu yenmeyi başardığınızda bu kaygılarınız da büyük oranda giderilmiş olacaktır.

Daha önce hak etmediğiniz bir muameleye maruz kaldınız mı? Önceki yanlış anlamalar veya iletişim sorunları, insanların gelecekte benzer durumlardan kaçınmalarına neden olabilir. Bu nedenle, insanlar bu tür durumlardan kaçınmaya çalışabilirler.

Öz saygı ve öz değer duygularınız sizce yeterince gelişmiş durumda mı? Yanlış anlaşılmak, insanların özsaygısını ve onurunu zedeler. Kendilerini ifade edemedikleri veya yanlış anlaşıldıkları durumlarda, insanlar haksız yere eleştirilmiş veya yargılanmış gibi hissedebilirler. Öz saygınızı güçlendirdikçe, diğerlerinin sizin hakkınızdaki düşünce ve yargıları da etkisiz kalacak.

Bedeninizin tepki vereceği derecede stres yaşamanız geçici bir hal çünkü bu tür durumlar oldukça yaygın ve üstesinden gelmek için birçok farklı yöntem bulunmakta.

Derin nefes alıp vermek, vücudunuzu sakinleştirmenize ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilir. Nefes alırken karnınızı şişirerek derin nefesler alın ve yavaşça verin.

Hızlı konuşmak, heyecanı artırabilir. Konuşurken yavaşlamak ve ara vermek size daha fazla kontrol sağlayabilir. Kendinize olumlu telkinler verin. Kendinize inanın ve başarabileceğinizi düşünün. Başarısızlık korkusu yerine, deneyim kazanma fırsatı olarak bakın. Kendinizi güçlü hissetmek için vücut dilinizi kullanın. Dik durun, gülümseyin ve göz teması kurun. Bu, kendinize güveninizi artırabilir.

Eğer stresiniz çok yoğunsa, profesyonel bir terapistten yardım alabilirsiniz. Size özgü tekniklerle sosyal ve özel yaşamın genelinde sorunun kaynağına inip uzun vadeli çözüm yakalanabilir. Çünkü yaşadığınız durum sadece bir iletişim problemi olarak görünmüyor. Kendinizle ilgili yetersizlik ve öz güvene dair daha derin bir öykü gözlemliyorum.

Öz saygı ve öz değerle dolu nitelikli iletişim süreçleri diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Her şey mükemmel giderken bir anda terk edilmek

Sözlendıkten sonra cok degıstı bnı evliliğe kendısi ıkna etmşti yüzük takılınca gercek yuzunu gördüm sürekli para konusunu actı evkırası faturalar sna ait demeye baslamıstı ben de ortagın değil eşin olacagım dediğimde kavga edecek baska konu bulamıyorm deyıp gülüyordu kendı araba birikimimi istedı suan alma dugunde takılanlarla dha iyisini alırız onu suan bna ver borclarmzı ödeylm dmştı vermeyınce uzaklastı bnden maddi durumu bnden cok ıyıydı aılesıyle kavga ederdı bana çatardı ne desem ters anlardı ilk başlarda o kdr kibardı ki sonradan sesı yükselmeye başladı öfke kontrolü yoktu herseyı aceleye getırmeye başladı bi an önce düğün olsun demeye başladı tanıstık4. ayda sözlendık bi ay sonra hmn düğün istedi butun esyaları aldık yılbasından sonra fiyatlar artar dedi aılemde Hakvermşti yaza hersey hazır olur gözüyle bakıyorduk biz aılesı bıze mesafeliydi erkek tarafı olarak hıc gelıp gtmezlerdı hiç takı flan takmadılar sadece tektaş yüzük büyük nişan yapacaktık ısrarla kndine platin alyans ıstedı altın harammış bnde şakayla altından phalı o dedım dıye demedıgını bırakmadı küstü ynede aldık istedıgı yuzugu nişanı erteledı bı ay aılem hasta bahanesiyle..bır sabah ayrılık msjı attı olmuyor aılevi sorunlarım var devam edemıcem seni bu aıleye sokmak istemiyorum ne olsa yıne senı suclarım özür dilerim yazmş herseyı bir kalemde silip attı olayın şokundan hıc cevap yazmadım 2gün sonra aldıgımız beyaz esyları gönderdi aılesı noldu dıye aramadı bıle babam sorun neyse konusalım dedi aılesı hıc umursamadı ben acı çekerken o bna aldığı yuzuk telefon parfüm elbise onları ıstedı bnm ona aldıklarımı gonderdı mal derdıne düşmüştü ayrılalı 2ay oldu hala kabul edemıyorum nasıl böyle bir insanla birlikte olmuşum kndımı sucluyorum bn sadece mutlu bir evlilik istemiştim