İletişim

Etrafımda insanlar olmasına rağmen yalnız hissediyorum

Gizli Kullanıcı29 Mayıs 2024 19:15

Arkadaşlarım var ama bir gün terkedip gidecekler gibi geliyor, kaybetme korkum beni uzaklaşmaya itiyor uzaklaşınca yalnızlaşıyorum, bazen çok derinden kırılıp geri onaramıyorum, kendimi kimsenin hiçbir şeyi hissedemiyorum. Bir yanım sen yapayalnızsın diyor, diğer yanım biraz sabret geçecek diyor ne yapmalıyım bilmiyorum.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, seçilmemiş yalnızlık hissi ile baş etmek zordur haklısınız. Peki bu kaybetme korkunuz nerede ve nasıl tetiklendi hiç fark ettiniz mi?

İnsanlar genellikle önemsedikleri şeyleri veya insanları kaybetmekten korkarlar. Aile üyeleri, arkadaşlar, iş veya ilişkiler gibi bağlılık hissi uyandıran unsurlar, kaybetme korkusunu artırabilir. Önceki kayıplar veya travmatik deneyimler, kişinin gelecekte tekrar kayıp yaşama korkusu geliştirmesine neden olabilir. Geçmişteki acı verici deneyimler, gelecekte benzer kayıpları yaşama korkusunu artırabilir.

Bir şeye bağımlılık veya alışkanlık geliştirmek, bu şeyi kaybetmekten korkuyorsanız kaybetme korkusunu artırabilir. Bununla baş edebilmek için öz güveninize yatırım yapmalısınız öncelikle.

Çünkü kişinin kendine veya başkalarına güven eksikliği, kaybetme korkusunu tetikleyebilir. Bu, kişinin bir şeyi kaybetme durumunda başa çıkma yeteneğine olan inancını sarsabilir.

Her yerde ve ortamda mı yalnız hissediyorsunuz? Kalabalık bir ortamda olabilirsiniz, ancak etrafınızdaki insanlarla anlamlı bir bağlantı kuramıyorsanız, yalnızlık hissi yaşayabilirsiniz. Bu, derin ve anlamlı ilişkilerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle çözüm olarak sağlam ve gerçek bağlar kurmak üzere başlarda insanlarla net iletişim ve ilişkiler başlatabilirsiniz.

Kendiniz hakkında ne düşünüyorsunuz, kendinize değer veriyor musunuz? Bazı durumlarda, yalnızlık hissi kişinin kendi algısıyla ilgilidir. Kendini dışlanmış veya anlaşılmamış hissetmek, kişinin kendini yalnız hissetmesine yol açabilir, bu da kalabalık bir ortamda bile olsa gerçeklikten farklı bir algı oluşturabilir.

Bazı insanlar, kalabalıklar içinde olmalarına rağmen duygusal bir boşluk hissedebilirler. Bu, derin ve anlamlı bağlantıların eksikliğinden kaynaklanabilir. İlk olarak kendinizle ve doğayla gerçek bir bağ kurmayı başarırsanız, insanların arasından size gerçekten güven veren ve kaybetme korkusu yaşatmayan kişilere yönelmeye başlarsınız. Mental ve öz sevgi açısından tok olan kişiler, tokluk ve tatmin hissi ile daha doğru seçimler yaparlar.

Kendinizi güvende ve sahiplenilmiş hissettiğiniz ilişkiler diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...
Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Ailem beni anlamıyor ne yapabilirim

henüz reşit değilim ve ailem beni anlamak istemiyor ergenliğe veriyorlar lakin okula adapte olamıyorum geçen sene 1yıl hastanedeydim ameliyat oldum ama hala üstünden geçmesine rağmen adapte olamıyorum ve okula gitmek istemiyorum arkadaş edinemiyorum dışarı çıkamıyorum ailem pek izin vermiyor sürekli kapalı şekilde giyiniyorum açık şeylere izin vermiyorlar kendi yaşımdakiler gibi olamıyorum sürekli ağlayasım geliyor bi ortamdayken sanki uzaktan izliyormuş gibi hissediyorum diğerleri gibi dışarda rahatça hareket edemiyorum utanıyorum biri bana bakarak arkadaşıyla konuşuyorsa dalga geçtiğini düşünüp tüm günümü kötü geçiriyorum ve gece 11 de yatıp ertesi gün akşam 6-7 gibi kalkıyorum oda ailemin zoruyla,uykumdan uyanmak istemiyorum sürekli uyumak istiyorum ve derslerden hiçbirşey anlamıyorum anladıktan sonra araya tenefüs giriyor ve diğer derste unutmuş oluyorum kendi başıma bir şeyler sipariş edemiyorum insanlarla konuşamıyorum ailem sessiz konuşuyorsun duymuyor diye dalgaya alıyorlar ve 1 yıl boyunca hastahanede kalıp sürekli ameliyat olmamda hala şuanda beni etlikiyor galibakendim gibi hissetmiyorum bir gün içindeki ayık kaldığımız 12 saatte sanki hiç bir şeye süre yetiştiremiyor gibi hissediyorum arkadaş edinmemi bile istemiyorlar dışarı çıkmayayım diye ve yardım almak istediğimi söylediğimde telefonunu bırakıp zamanında uyursan geçer diyorlar yada dersleri anlamadığım icin salak olduğumu söylüyorlar geceleri evde herkes uyuduysa onlardan sonra uykuya dalamıyorum çoğu zaman 1.5 gün uyurken çoğu zaman uyuyamıyorum benden önceki abiminde bu tarz sıkıntıları vardı ve deli damgası vurmuşlardı ama aslında verdikleri cevaplar ve dikkate almamalarından dolayı onu deli eden onlarmış gibi hissediyorum ve hiç bir zaman düzgün bir cevap alamıyorum sürekli birşeyler alıp durdugumu neyime yetmedıgını düzgün bi hayatımın oldugunu soyluyorlar ve acık kıyafetlerden kastım askılı kıyafetler sıfır kol bile giydirtmiyorlar sadece bol tişört ve bol pantolon giyebiliyorum resmen ve daha bürsürüsü gergin oldugumda karnıma vuruyor ve ağrıyla birlikte kusasım geliyor parmaklarım bütün vucudum uyusuyor soguk terler atıyorum resmen