İletişim

Network kurmak için neler yapabilirim?

Gizli Kullanıcı23 Mayıs 2024 01:33

Merhaba, network kurmakla ilgili videolar izliyordum ve bir çoğu konuşkan olmamı ve kendimi tanıtmamı istiyor ancak sorun şu ki ben bu konuda cidden iyi değilim, biriyle tanışsam bile beni aradığında görüşme isteği olmuyor ben de ya da o aşamaya gelemiyorum.

iyi bir networke sahip olmak için neler yapmam gerekiyor? Kendimde ne gibi değişiklikler uygulamam lazım? Şimdi cevap için teşekkür ederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, iyi bir network kurmanın önemli bir parçası, kendinizi rahat hissederek ve doğal bir şekilde tanıtabilmektir. İlk adım, kendinize güveninizi artırmak ve iletişim becerilerinizi geliştirmek olabilir.

Kendinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? İyi bir network için öncelikle kendi yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve hedeflerinizi tanımanız önemli. Bu, kendinizi başkalarına daha etkili bir şekilde ifade etmenize yardımcı olur.

İletişim problemlerinizin arkasında sizce ne tür geçmiş etkiler var? Bunları tespit edip ilk olarak onlardan zihni arındırmak çok etkili olacaktır.

İletişim becerilerini geliştirmek, etkili bir network kurmanın anahtarıdır. Bunun için konuşma pratiği yapabilir, insanlarla etkileşime geçmeye cesaret edebilir ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu cesareti besleyen bir çok faktör bulunuyor. Bunların arasından size en uygun olan, başlarda sizi utandırmadan en kolay gelen adımlardır. Çekingen hissettiğiniz herhangi küçük bir konuda denemeler yaparak başlayabilirsiniz. Bu girişim, hayatınızın genelindeki özgüven ve cesaret kaynaklarını besler.

Sosyal olma konusunda kendinizi teşvik mi ediyorsunuz yoksa sabote mi? Hep konfor ve güvenli alanda hissettiğiniz o benzer, tanıdık ortamlarda bir kısır döngüde kalmaktan vazgeçin mesela. Farklı ama belirli ölçüde güvenli ortamlara girmeyi deneyimleyin.

Sosyal etkinliklere katılmak, yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. İlgi alanlarınıza uygun etkinliklere katılarak ortak noktalar bulabilir ve doğal bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Kendinize birden çok mu yükleniyorsunuz? O zaman kendinizi zorlamadan küçük adımlarla başlayın. Örneğin, bir etkinlikte birkaç kişiyle sohbet etmeyi hedefleyin veya tanıştığınız biriyle LinkedIn üzerinden iletişim kurun. Pratik, profesyonel ama bir o kadar doğal bir tanışma paragrafınız olsun. Bu sizi hem güvenilir hem karakter açısından güvenli ve karizmatik de gösterir. Bir iletişim tarzınızın ve çizginizin olduğu izlenimi yaratır ki; amacımız süreçte buna gerçekten sahip olmak :)

Empati kuruyor musunuz? İnsanlarla bağ kurmanın önemli bir yolu, onların duygularını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışmaktır. Empati kurarak karşınızdaki kişinin perspektifini anlamaya çalışın. Sadece o an kendi sosyalleşme ve network kaygılarınıza odaklanırsanız verimli bir iletişim gerçekleşemez.

Düzenli olarak iletişim kurun çünkü bu konu dil öğrenmek gibidir. Pratik yaptıkça gelişiriz network konusunda da. İyi bir network, düzenli iletişim gerektirir. Yeni tanıştığınız kişilerle düzenli olarak iletişimde kalın, onların gelişmelerini takip edin ve onlara destek olun.

Aslında sağlam bir network oluşturmak zaman alabilir ve sabır gerektirebilir. Kendinize güvenin, doğal olun ve karşınızdaki insanları anlamaya çalışın. O andan nasıl keyif ve verim alabilirim düşüncesine odaklanın olur mu? O zaman daha doğal ve akışta bir sürece girersiniz.

Nitelikli çevrelerle etkileşimde olduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

alinti

Müthiş bir cevap çok teşekkür ederim

Yorumlar

psk.ilknuraksu

Rica ederim, Sevgiler...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Gerçekten seviyor muyum yoksa bir yanılgı mı?

Sevgilimle güze bi ilişkimiz vardı öncesinde ayrılmıştık bundan bahsetmek istemezdi doğrusu bi kriz geçirmişti ama ben onu bırakmadım şımarıkça hareketlerimi bırakacağımı söyledim.Geçen günlerde bir şey hakkında konuşurken bana ben bi ilişki yaşamaya müsait miyim bilmiyorum çok uzun süre depresyonda yalniz kaldim artik aileme bile iki günden fazla katlanamıyorum sana da dedi.Hatta beni ilişkideyken flört aşamasındayken manipüle ettiğini söyledi evlilik konusunda falan.Önceki ayrılmamızda kafamda bitirmiştim sen yalvarınca denemek istedim ama olmadı dedi. Çok kırıldım çünkü bu ayriliktan bir süre sonra beni bırakma lütfen sensiz yapamadim olduramadım demişti. Kendi depresif yalnız alanındsn çıkmak istemiyo beni sevdiğini hissediyorum dönmesini istiyorum ama o ilişkiyi ilk başta öyle bi yönlendirdi ki doğrusu kendi kendine yapamayacağını anladı.1.5 haftadır ayrı sayılırız onu seviyorum ve onunla iyi bir geleceğimiz olacağını hissediyorum onu iyileştirebileceğimi biliyorum o da biliyo ama bana gelmiyo bu kadar duygularını uçta yaşayıp beni bırakması üzdü ne yapmalıyım bilmiyorum gidip düzgünce onu sevdiğimi onsuz olmak istemediğimi söylemek istiyorum ama yine ilişkinin dengesi onun lehine kayacak o çok çabuk vazgeçiyo hiç çabalamıyo bir erkeği nasıl harekete geçirebilirim bilmiyorum doğrusu tek bildiğim onu sevdiğim kimseyle onun gibi olmayacağı her saniye onu düşünüyorum