15 yaşında genç kızın attığı uygunsuz fotolar

Gizli Kullanıcı6 Mayıs 2024 10:44

Merhaba benim 15 yaşında kız yeğenim var 11 yaşında iken erkeklere uygunsuz foto atmış küçük dedik okul değiştirdik telefonunu aldık 2 yıldır telefonu var ama ne yazıkki ayni şeyi yine yakaladık. Evredede öyle bir şey yok erkek arkadaşlarına uygunsuz foto atmış ne yapmalıyız ailesi sert davranır diye söylemedik biz teyzeleriyiz nasıl hareket etmeliyiz teşekkürler

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bu durum bu yaş grubu içerisinde gördüğümüz bir durum maalesef ki. Fakat uygunsuz foto atamanının ikinci kez gerçekleşiyor olması bir psikolog olarak bir sorun ve problem olduğunu gösteriyor. Yeğeninizi korumaya çalışıyor olmanız için sizlere teşekkür ederim. Şimdi bu yaş grubu için ne yapmanız gerekiyor? Dürtüsel davranışlar çoğu zaman dehb (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) ile ilişkili olabiliyor. Ailede bu tanıdan herhangi biri varsa ya da şüphelendiğiniz (ki yoksa da) tavsiyem Moxo testi yaptırmanız. Moxo testi yaptırtıktan sonra sonuçlar dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve planlama ile ilgili sizlere bir rapor çıkmış olacak. Bu rapor sonucunda değerlendirme yapan uzman sizi sonuca göre bir yönlendirme yapacaktır.


Bu son dönemlerde karşılaştığımız tüm dünyada olan bir durum. Bununla birlikte teknolojide paylaştığımız fotoğrafların bir dijital iz bıraktığı ve ileride bu dijital izlerin onun için tekrar karşısına çıkabileceğini, güvenliğini koruması gerektiğini birkaç örnekle anlatabilirsiniz. Ergenlik sürecinde olduğu için anlattığınız şeyleri değerlendirmede zorluk yaşayabilir. Bu çok normal, fakat şunu da bilmeniz gerekir ki, uygunsuz foto atımı dışında ev içinde başka dürtüsel davranışları da olabilir. Dürtüsel bir davranış değilse peki ne olacak derseniz; moxo testinin sonucunda duygu durum bozukluğu varsa onu da görmüş olacaksınız. Tavsiyem ilk iş bir moxo yaptırmak, ardından sonuca göre terapi ya da psikiyatri desteği almak. Bu durumun zorlayıcı olduğunun farkındayım. Fakat sert davranmak, kızgın olmak, vurmak bunların hiçbirisi sürecine katkı sağlamayacaktır. Sağduyulu yaklaşımınız için sizlere tekrardan teşekkür ederim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular