Aldatılma sonrası karmaşık duygular

Gizli Kullanıcı23 Nisan 2024 13:16

Merhabalar. Ben Merve. Eski sevgilim ile hemen hemen 1,5 yıl ilişki yaşadık 3-4 ay öncesi sevgilimle, beni aldattığı için ayrıldık. Ayrılık sonrası iletişimimiz devam etti. Konuşmak istemediğim, engellediğim zamanlarda konuşmak istediğini söyledi. Pişman olduğunu söylüyor. Barışmak istiyor . Ama ben gururuma yediremem bunu . Ona olan bağımlılığımdan nasıl kurtulabilirim bilmiyorum. İçimde çok karmaşık duygular var. Ondan gitmek istiyorum gidemiyorum. Kalmak istiyorum kalamıyorum . Birazcık genel düzenim de bozuldu şu sıralar . Aynı zamanda onun bana uygun profilde olmadığını hep biliyordum şimdi kendini düzeltmeye çalışıyor .Ne tavsiye edersiniz? Ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

Merhaba, aldatma ilişkideki güven ve sadakatin sarsılması durumudur. Aldatılan kişi bu duruma inanmak istemese de gerçeklerin ortada oluşu kişiye oldukça acı verir.

Aldatılan kişi kendini yetersiz ve suçlu hissedebilir, sorunu kendisinde arayabilir ve aldatan kişi tarafından hiç sevilmediğini düşünebilir.

Aldatılma pek çok insanda travma etkisi yaratabilmekte ve yıkıcı olabilmektedir. Travma sonrasında kişide çok yoğun bir şekilde duygusal ve bedensel belirtiler görülebilir.

Bu belirtiler baş dönmesi, karın ağrısı, iştahsızlık ya da aşırı yeme atakları, uykusuzluk, mide bulantısı, titreme ve konsantrasyon kaybı gibi belirtiler olabilmektedir. Ayrıca aldatılan kişi yoğun bir biçimde kaygı, şüphe, umutsuzluk, suçluluk ve kızgınlık duygularını hissedebilir.

Aynı zamanda aldatılma sonrasında depresyon çoğu kişinin yaşadığı yaygın bir durum olarak görülmektedir.

Aldatılma sonucunda kişi benlik saygısını, güvenini ve hayatının kontrolünü kaybedebilir.

Aldatılma sonrasında neler yapabilirsiniz?

Duygularınızı yaşamak ve üstesinden gelmek için kendinize zaman verebilirsiniz. Yaşadığınız duygular normaldir ve bu duyguları hissetmeniz doğaldır.

Kendinizi beslemek aldatılma durumuyla başa çıkmak için iyi bir fikir olabilir.

Yeterli uyku almak, fiziksel aktiviteler, sağlıklı yiyecekler, egzersiz yapmak ve yeni hobiler edinmek faydalıdır.

Geleceğe odaklanarak hedeflerinizi gözden geçirebilir, gelecekte neler yapmak istediğinizi planlayabilirsiniz.

Yeni hobiler edinerek ilgi alanlarınızı keşfedebilir ve kendinizi tanımaya, güvenmeye, daha iyi hissetmeye odaklanabilirsiniz.

Kendinize ödüller vermek de bu durumla başa çıkmak için oldukça önemlidir. Konsere gitmek, yürüyüş yapmak, yeni bir kitap satın almak sizi mutlu edebilir.

Yaşadığınız olumsuz duygularla ilgili kendinizi suçlamak ve eleştirmek yerine kendinize karşı sabırlı olun ve zaman tanıyın.

Ve en önemlisi de yaşananları yakınlarınızla değil, olaya tarafsız yaklaşabilecek bir psikologla paylaşmalı ve konuya ilişkin kararları hemen almamalısınız. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Neyim var?

2 ay önce gece birdenbire kötü hissetmeye başladım ağladım Kalp krizi geçiriyorum zannettim Uyku sorunum oldu Panik ataktan şüphelendim ama Sonrasında alanda bilgili bir hocam panik atak olmadigini vitaminlerimi kontrol ettirmemi soyledi Bir süre iyi geldi ama vitaminler bitince kontrole gitmedim halen eksik olabilir Bu süreçte de sürekli bu nedensiz korkuma kaygima sebep aradım Binbir türlü şey düşündüm Acaba anksiyete mi acaba panik atak mı acaba overthinker miyim gibi Bu arada psikoloji 3. Sınıf öğrencisiyim..Halen daha sürekli bi neden arıyorum sürekli araştırma yapıyorum ağlarken Neden başıma bu geldi Neden birdenbire ağlama krizlerim tuttu kaygılı korkulu hissettim diye O donem cok namaz kildim acaba o yüzden mi oldu diye kafayi ona taktim Sonrasında psikoloji okudugum icin mi bunlar oldu diye dusunup kafayı ona taktim Acaba gecmisteki Travmalarım var da acaba bunlar mı tetiklendi diyorum Ki platonik ask travma sayılır mı bilmiyorum Gördüğüm her şeye ağlayasım geliyor Herhnahi bir video izlerken bile kafamın içinde acaba neyim var Acaba neden oldu diye düşünüyorum Sürekli bi neden arıyorum bu duruma Normalde asla aklıma gelmeyen şeyler geliyor aklıma ve acaba bu yüzden mi diyorum..Hatta bölümume o kadar aşıktım ki Psikolojiyi inanılmaz severek okuyordum Ama artık okula bile gitmek istemiyorum Bu rahatsizliklarin ismini duyunca kotu oluyorum Sevdigim seylerden bu kadar uzaklasmak beni korkutuyor 2 yıllık Iliskim var onun zarar görmesinden de cok korkuyorum Surekli ona anlatirsam benden bikar sikilir diye korkuyorum Bu yuzden bu duygudurumundan hemen cikmak istiyorum Lütfen yardımcı olur musunuz Fikrinize çok ihtiyacım var