• Anasayfa
  • Sorular
  • Bir işe başlarken hep kendimi eksik buluyorum. Mükemmel arayışım var
İş Hayatı

Bir işe başlarken hep kendimi eksik buluyorum. Mükemmel arayışım var

es.srbs6 Haziran 2024 20:24

Fotoğrafçıyım, senelerdir bu iş ile uğraşıyorum. Çekimini yaptıklarım , beraber çalıştığım bir çok firma oldu ve işlerimi gayet beğendiler. Bende içeriklerimi, ortaya çıkardığım işleri beğeniyorum. Lakin bu sektörde olan rakiplerime bakarak kendimin bir işe yaramadığını, ne yaparsam yapayım insanların beni beğenmeyeceğini düşünüyorum. Halbuki herkes, bende dahil olmak üzere yaptığım işleri çok beğeniyorum. Ama kendimi toparlayacak gücü kendimde bulamıyorum.

Normalde sosyal medya uzmanıyım. İşim için önceden çektiğim çiftlerin fotoğraflarını düzenleyip sosyal medyada kendime bir yol çizmem lazım. Nasıl içerik üretmeliyim, nasıl reklam vermeliyim, en ince detayına kadar biliyorum. Ama maalesef bu işe başlamak için kendimi yeterince motive edemiyorum. Tam fotoğrafları düzenleyip sektöre yeniden atılacağım diyorum aklımda bir sürü düşünce beliriyor; o kadar fotoğrafçı var senin fotoğraflarını kimse beğenmez, çekim alırsan insanların en güzel gününe ortak olacaksın ya çekimi beğenmezlerse, çok güzel çekimlerin var ama insanlar ya seni keşfedemezse ya ekipmanınla dalga geçerlerse, ya tipimle yargılarlarsa, ya o kadar fotoğraf atıp kimseye ulaşamazsam. O kadar fazla kaygım oluyor ki bununla baş etmek istiyorum.

Çünkü etrafıma bakıyorum, işin ehli bile olmayan eline makine aldım diye Fotoğraf çekip para kazananlar var. Ben o kadar güzel işler başarmışken neden sahadan geri kalayım ki. Şuan aktif çalıştığım freelance işler var ama asıl mesleğimden uzaklaşmış olmak beni çok üzüyor ve yıpratıyor.

Belki sürece katkısı olur diye eklemek istiyorum; 2 sene önce çalıştığım firma geri işe çağıracaklarını söyleyerek bana 1 ay izin verdiler. 1 ayın sonunda arkamdan dönen dedikodulara inanıp benimle yollarını ayıracaklarını; uygunsuz, aşalayıcı bir üslupla söylediler. O süreçten sonra her iş başvurumda kaygım ileri derecede oluyor. Halbuki alanımda iyi olduğumu biliyorum ve her daim değişim, dönüşüm ve ilerlemeye hazırım.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, yaşadığınız bu duygular oldukça doğal ve yaygın sayılır. Endişe ve korkular, iş dünyasında başarıya giden yolda sıkça karşılaşılan zorluklardır. Ancak, bu duygularla başa çıkabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Öncelikle, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeyi öğrenmeyi merkeze alın lütfen. Kendinize karşı olumlu ve destekleyici bir tavır geliştirebilirsiniz. Geçmişteki deneyimleriniz, sizi güçlü kılan özelliklerdir.

Kendinizi yetersiz hissettiğinizde, daha önce elde ettiğiniz başarıları hatırlayın. Geçmişteki başarılarınız, potansiyelinizi ve yeteneklerinizi gösterir.

Mükemmeliyetçilik sizi motive etmek yerine engelleyebilir. İşlerinizin mükemmel olması gerektiği düşüncesinden vazgeçin ve kendi başarınızı kutlayın.

Rakiplerinize odaklanmak yerine, onlardan ilham almayı deneyebilirsiniz. Başkalarının başarıları sizi motive etmeli ve kendi potansiyelinizi görmek için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Korkularınızla yüzleşip onları adım adım aşmayı kolaylaştırabilirsiniz. Endişelerinizi yazın ve mantıklı bir şekilde değerlendirin. Gerçekçi olmayan korkuları tespit edin ve onlarla başa çıkmanın yollarına konsantre olun daha çok.

Yakın ve samimi arkadaşlarınızdan, ailenizden veya bir terapistten destek istediniz mi? Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı paylaşmak, duygusal iyileşme sürecinizde yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi küçük parçalara bölerek, adım adım ilerlemeyi hedefleyin. Büyük hedeflere ulaşmak için küçük adımlar atmaktan korkmayın.

Olumsuz düşünceler yerine olumlu düşüncelere odaklanmak bir bakıma düşünceleri kontrol etmektir. Bunu başarabileceğinizi düşünün ve kendinize güvenin. Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin ve kendi benzersiz yeteneklerinizi takdir edin lütfen.

İşe başlamadan önce kendi değerlerinizi hatırlayın ve onlara sadık kalın. Kendi değerlerinizle uyumlu olmayan mükemmeliyetçi beklentileri sorgulayın.

Zaman zaman mükemmeliyetçi düşüncelerden uzaklaşmak için mola verin. Kendinize zaman ayırıp rahatlamayı deneyin mesela. Dinlenmek ve eğlenmek, zihinsel ve duygusal olarak denge sağlamanıza yardımcı olur.

Kendinizin ve ürettiklerinizin kıymetini bildiğiniz bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular