Eğitim

Çok gergin hissediyorum

Gizli Kullanıcı9 Temmuz 2024 23:28

çok gerginim ve çok kaygılıyım ne yapacağımı bilmiyorum düşüncelerime engel olamıyorum mantıksız olmasına rağmen kendime engel olamıyorum Üniversite öğrencisiyim ve yurtta kalıyorum yurt beni çok boğuyor sürekli arkadaşlarımla zaman geçirmek istiyorum ama onlarda beni geriyor sanki arkamdan konuşuyorlarmış gibi hissediyorum ve seneye onlarla aramda körü bi durum olursa yek kalırsam ne yapacağım yurtta korkun başladı ne yapacağımı düşünmek beni şu an bile endişelendiriyor çok garip hissediyorum 

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Olumsuz düşünceleriniz gerginliğinizi kaygılarınızı tetiklediğini ve bu tetiklemelere engel olmakta yani başa çıkmakta epey bir zorlandığınızdan söz ettiniz. Üniversite yaşantınızda evden uzakta yurtta yaşama deneyiminiz sizin için olumlu geçmediğini görüyorum. Yurtta kalmak size iyi gelmiyor sürekli arkadaşlarınız olmak isteseniz de arkadaşlarınızla ilgili olumsuz inançlarınızın da olduğundan söz ediyorsunuz. Yaşadığınız problemi öncellikle netleştirebilmek ne yaşadığınızı anlayabilmek için kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Gözlemleriniz size yol haritanızı oluşturmaya yardımcı olacaktır.


-Yurda girmeden tam öncesinde ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


-Yurtta olduğunuz tam o esnada ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


-Yurtta bulunduğunuz tam o esnada fark ettiğiniz fiziksel semptomlarınız oldu mu?


Bu sorulara verdiğiniz cevapları gözlemleyerek değerlendirebilirsiniz. Böylelikle farkında olmadığınız olumsuz düşüncelerinizi fark edebilirsiniz. Yurt içerisinde kaldığınızda gergin ya da kaygılı hissetmeniz tek başına yer almaz. Bu duyguları oluşturan davranışlarınızı tetikleyen olumsuz düşünceleriniz vardır.


Olumsuz düşüncelerinizi farkında olmadıkça yurtta bulunmanız size rahatsız edici geliyor olabilir. Yurtta bulunmaktan kaçınma ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Yurtta yaşadığınız olumsuz düşüncelerinizden kaçınmak için sizin için uygun olmayan güvenmediğiniz kişilerle arkadaşlık kurmak zorunda kalıyor olabilirsiniz.


Bu aşamada öncellik olarak pembe fil egzersiziyle devam etmek istiyorum. Farkında olmadığınız olumsuz düşüncelerinizden kaçınmanızın ne olduğunu anlamak için birlikte uygulayalım.


•Gözlerinizi kapatarak pembe bir fil hayal etmenizi istiyorum. Dilediğiniz gibi hayal edebilirsiniz. 


Oldukça kolay bir şekilde hayal ettiniz değil mi?


•Şimdi tekrardan gözlerinizi kapatarak pembe fili düşünmemenizi istiyorum. Hiçbir şekilde hayal etmeyin, hissetmeyin. Pembe fil hariç her şeyi düşünebilirsiniz.


Bu sefer oldukça zorlayıcı bir deneyim oldu değil mi? Rahatsız edici hele geldi pembe fili düşünememek. 


Tıpkı bu deneyiminizde olduğu gibi yurtta olmaktan kaçınmanız, farkında olmadığınız olumsuz düşünceleriniz her olayda size bu şekilde rahatsız edici hissettiriyor olabilir.

Yurtta olmanızla ilgili olumsuz düşüncelerinizi tanımlamanız, anlamanız daha doğrusu farkında olmanız size yol haritanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


Bununla birlikte başa çıkma becerileriniz için;


-Geçmiş deneyimlerinizde yurtta yaşamakla ilgili ya da yalnız yaşamakla ilgili hatırladığınız en eski deneyiminiz neydi? Nasıl başa çıkmıştınız?


-Geçmişte yaşadığınız o deneyimle ilgili şu anda gündeminizde yer alan o deneyimle ilişkili benzer yönleri ya da tetikleyen etkileri var mı?


Sevgili danışan, süreç içerisinde yalnız olmadığınızı ve başa çıkma becerilerinizi birlikte oluşturabileceğiniz, farkındalıklarınızda size yol gösterebilecek bir psikoloğa psikolojik destek almak için başvurabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir. 

alinti

Harika birisiniz

Cevaplanmış benzer sorular