Eğitim

Derse katılmayan öğrenciye nasıl davranılmalı

Gizli Kullanıcı14 Haziran 2024 19:58

Bazen derse katilmayan ogrencilere nasil davranmam gerektigi konusunda zorlaniyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Derse katılım göstermekte zorlanan çocuklar için bir öğretmen olarak ne yapabilirsiniz sorusu gerçekten güzel bir soru, bunu sorduğunuz için sizleri tebrik ediyorum. Umarım öğrencileriniz ile güzel bir yolculuğunuz olur.


Derse katılım göstermekte zorlanan çocuğun durumu ve dezavantajı nedir? Dersi dinlemekte zorlanan bir çocuk mu, anlamakta zorlanan bir çocuk mu, dikkati çok mu dağılıyor? Burada öğrencinin dezavantajı ne? Bu dezavantajı tespit ediyor olmak öncelikle kıymetli olacaktır. Bu kıymetli davranış ve tespitin ardından çocuğa ona göre bir destekleyen alan buluyor olmak, destekleyecek bir öğretim yöntemi buluyor olmak sizin için daha rahat ve uygun bir davranış olacaktır. Bunlarla birlikte katılım göstermeyen çocuğun herhangi bir duygudurum problemi olabilir. Gün içinde yaşadığı bir sorun, problem. Burada çocuğa alan tanıyor olmak önemli fakat bu alan tanıma iki haftayı geçmemesi önemli. İki haftadır hala daha çocuk üzgün, normal durumdan akademik becerisi düşmüş durumduysa burada farklı bir strateji geliştirmek gerekir. Ebeveyn görüşmesi veya rehber öğretmen ile iletişimde kalıyor olmak süreci yönetmekte iyi olacaktır.


Sonuncu olarak zorlandığınız yerler neler? Bu zorlandığınız yerlerde siz neler yapabilirsiniz? Yoksa zorlandığınız yerler her öğretmenin yaşayabileceği zorluklar mı? Eğer öyleyse burada bir yetersizlik duygusu olabilir. Bu yetersizlik duygusu baskın olduğu için zorluk yaşıyor da olabilirsiniz. Bu yetersizlik duygusunu hissettiğiniz başka alanlar var mı? Kendi hayatınızda bunun yansıması olan yerler varsa tavsiyem buralara çalışıyor olmakta önemli ve kıymetli olacaktır. Her bir yolculuk gün sonunda kendimize yaptığımız bir yolculuğa dönüşüyor. Sizin yetersizlik hissettiğiniz yerleri tespit ettikten sonra bir psikolojik destek alıyor olmanızı tavsiye ederim. Eğer yoksa zaten bu kısmı geçebilirsiniz.


Umarım bu çabanız ve çalışmanız sizin ve öğrencileriniz çok güzel bir noktaya evrilir.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve UlusoyCevaplanmış benzer sorular