Cinsellik

İlk Cinsel İlişki Korkusu

Gizli Kullanıcı5 Haziran 2024 21:16

Benim erkek arkadaşım var ama yakında evleneceğim ama ilişkiye nasıl girilir bilmiyorum ne yapmalıyım annemden öğrenmeye çekiniyorum annemden mı öğrenmeliyim yoksa başka bir şey mi yapmalıyım lütfen bana yardım edin çok zor durumda yım 🙏

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, evliliğinizi tebrik ediyor ve güzel bir başlangıç umuyorum :)

İyi bir başlangıç, cinsel sağlık ve ilişkiler konusunda bilgi edinmektir. İnternetteki güvenilir kaynaklardan veya kitaplardan bilgi alabilirsin. Bilgi sahibi olmak, kaygıyı azaltabilir.

Bu konuda endişelenmen gayet normal, çünkü ilişkilere dair ilk deneyimler her zaman heyecan verici ve biraz da korkutucu olabilir. Annenden öğrenmek istemiyor olman anlaşılabilir, çünkü bazen bu tür konuları aile üyeleriyle konuşmak rahatsızlık verebilir. Bunun yerine, bu konuda güvendiğin bir arkadaşından veya daha tecrübeli bir aileden birinden yardım alabilirsin.

Ayrıca, internetteki güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek de iyi bir fikir olabilir. Sağlıklı ilişkiler, iletişim ve karşılıklı rıza gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bununla birlikte, kendini hazır hissetmediğin sürece herhangi bir adım atmaman da önemlidir. İlişkiye girmek büyük bir adımdır ve sadece kendi hazır hissettiğin zaman yapmalısın. Unutma ki, bu konuda kendini zorlamak zorunda değilsin. İhtiyacın olduğunda destek almak önemlidir.

Partnerinle açık ve dürüst bir iletişim kurmak önemlidir. İlişkinizin nerede olduğunu ve birlikte ne istediğinizi konuşmak, her ikinizin de rahat hissetmesini sağlayabilir.

Partnerinin rızası ve sınırlarınızı belirlemeniz önemlidir. Partnerinin sınırlarını ve isteklerini saygıyla karşılamak, ilişkiyi daha güvenli ve keyifli hale getirebilir. Bu bilince sahip olan eş adayı, daha destekçi ve anlayışlı olacaktır. Evlilik öncesi çift terapisi sağlıklı iletişim ve evlilik için destek olacaktır.

İlk cinsel deneyimden önce kendini hazırlamak önemlidir. Rahat olabileceğiniz bir ortam seçmek, önceden konuşmak ve rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak kaygınızı azaltabilir. İlk cinsel deneyiminizi yavaşlatmak, kaygıyı azaltabilir. Acele etmeyin ve birbirinizi daha iyi tanımak için zaman ayırın.

Derin nefes almak, meditasyon yapmak veya gevşeme egzersizleri yapmak gibi sakinleştirici teknikleri deneyebilirsin. Bu teknikler, kaygını azaltmana yardımcı olabilir.

İlk cinsel deneyim öncesinde bazı danışanlarımdan duyduğum olumsuz tecrübe şuydu; yanlış, ürkütücü, ya da soğumaya neden olacak porno gibi cinsel içerikler izlemişlerdi. Başlarda daha teknik ve romantik içerikler izlenmesinde yarar var. Herkesten dinlemek de ön yargı ve kaygıyı artırabilir. Zihnini toksik bilgi birikiminden korumaya çalış olur mu?

Ruhen ve bedenen güzellikle bütünleştiğiniz bir evlilik diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Sağolun teşekkür ederim soyledikleriniz çok anlamlı geldi 💖🙏😇

Cevaplanmış benzer sorular