Cinsellik

İlk gece korkusu

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 20:50

Merhabalar İlişki korkum nedeniyle eşimle birlikte olamadım. Bu konuda beni rahatlatacak önerilerinize ihtiyacım var. Çok utanıyorum artık kendimden ne olur bana destek olun. Sakinleşmeye ihtiyacım var. İlişki aşamasında korkuyorum ve itiyorum eşimi. Nolur destek olun

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar, 

İlk gece korkusu toplulumuzda cinsellikle ilgili yanlış bilinen mitlerden kaynaklı olarak kadınların yaşamış olduğu korkulardandır. Burada unutulmaması gereken kısım ise diğer insanlardan duyduğunuz bilgilerin doğruluğudur. 


Burada acı olarak adlandırılan şey ise; kadının kendini kasmasıyla birlikte vajinal kasların kasılması ve adeta bir duvar varmış gibi penisin içeriye girmesine izin vermemekle ilgilidir. 


Bununla ilgili yapabileceğiniz bazı şeyler vardır; 


İlk gecenin ağrılı geçeceğine dair yanlış olan bilgilerinizi araştırma yaparak doğru bilgilerle yer değiştirebilirsiniz.


Kadının cinsel birliktelikte acı yaşamaması için başlıca yapması gereken şeyler teslim olmak ve o anı yaşamaktır.


Ön sevişmeyi uzun tutmak. Ne kadar ön sevişmeyi  uzun tutarsanız ıslanmanız da o derecede artacak ve bu da birlikteliğin yaşanmasını kolaylaştırarak acı hissini ortadan kaldıracaktır. 


Pelvik taban kaslarını kasmazsanız yine acı hissetmeyeceksiniz. ( Pelvik taban kaslarıyla ilgili araştırma yapabilirsiniz. 

Yeterince ıslanmanın olmadığı durumda kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. 


Bireysel cinselliğinizi artırabilir( mastürbasyon ) yaparak kendi vücudunuzu tanıyabilirsiniz. Mastürbasyon yapmaktan utanmamalı ve bunun cinsel hayatınız için sağlıklı olacağını kendinize hatırlatmalısınız. 


Cinsel fantezilerinizi düşünebilir ve birliktelik esnasında fantezileri gerçekleştirmeye çalışarak alabileceğiniz hazzı artırabilirsiniz.


Tek başınıza bu sorunu aşamazsanız bir cinsel terapistten destek alabilir ve ilk gece korkunuzu yenebilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim. 

Psikolog Gönül Durmaz