İş Hayatı

İşime devam edip etmeme konusunda kararsızlık

Gizli Kullanıcı28 Mayıs 2024 08:30

Bir özel kurumda okul öncesi öğretmeni olarak görev yapıyorum. falan yaş grubum değişmek aynı zamanda sorumluluklarım ve stresimde artacak ne kadar artmışken deselerde beni yıl içinde öğretememe kaygısına sokacaklar aynı zamanda maaşımda çok az, kararsızlık devam edip etmem hakkında

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İş değiştirme kararı vermek zorlayıcı bir süreç olabilir. Burada ekonomik olarak rahat olmadığınızı ifade ediyorsunuz. Bir yandan da odaklanmak istediğim yerlerden birisi kendinizi yeterli hissetmiyorsunuz. Yetersizlik hissiniz size ait mi yoksa okul mu size bunu verdi? Eğer okul verdiyse fazladan sorumluluk ve iş mi yüklüyorlar? Size bu dayatılıyor mu? Dayatılmıyorsa siz kendinize dair mi yetersizlik hissediyorsunuz? Bu durumda yetersizlik hissinizi okulda değil, başka yerler ve durumlar içinde yaşıyor olabilirsiniz. Size okul değiştirin veya değiştirmeyin demem doğru olmaz. Fakat sormak istediğim şey şu; devam etmek istiyorsanız devam etmek isteme sebeplerinizi tek tek yazın ve en az on madde olacak şekilde güncelleyin. Bir de devam etmeme sebeplerinize bakın ve en az on tane yazmaya çalışın. Diyelim ki, on tane yazamadınız problem değil. Sonra da her maddeyi puanlayın. Sizin için ne kadar önemli? 10 üzerinden 10 veriyorsunuz mesela. Devam etme sebeplerinizi toplayın, aynı şekilde devam etmeme sebeplerinizi ve karşılaştırın. Bir nevi terazi gibi düşünün. Sizin için önem düzeyini görmüş olacaksınız. Bu teraziyle birlikte daha rahat karar verebilirsiniz.


Bu süreçte; kendinizi de gözlemleyin. Siz bu hayatta neler yapmak istiyorsunuz? Kendinizi nerde, nasıl görüyorsunuz? Yeni sınıf gelse bile kendinizi yeterli hissediyor olmak için ne yapabilirsiniz? Burada devam etmezseniz bile diğer yere geçtiğinizde kendinizi yeterli hissetmek için neye ihtiyacınız var? Sizin yeterli hissetmek için neler yapmanız gerekiyor bu hayatta? Bununla birlikte, şuna da bakabilirsiniz. Bu okul dışında başka bir planınız var mı? Bu seneyi nasıl geçirmek istiyorsunuz? Bunları da düşünün. Umarım bu süreçte size iyi gelecek bir karar vermiş olursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy