İş Hayatı

Kaygılarımdan kurtulmak için ne yapabilirim?

Gizli Kullanıcı10 Haziran 2024 13:47

Yeni bir iş kurma aşamasındayım daha öncesinde farklı işler denedim ve her seferinde kaygılı oluyorum olumsuz düşünceleri kafamdan atamıyorum ve odaklanamıyorum başarısız olma duygusundan kurtulamıyorum ve insanlara karşı yanlış anlaşılmaktan hep çok korkuyorum nasıl aşabilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

Daha öncesinde de iş kurma deneyimleriniz olduğunu ifade etmişsiniz. Muhtemelen altında yatan belirli faktörler de endişenizi arttırıyor olabilir. Öğreneceğiniz ya da öğreteceğiniz bir çok yeni görev, işveren ya da işgörenlerin sizden beklentileri yüksek olabilir. İnsanlara karşı sorumlu hissettiğiniz noktalara da sahipseniz kaygınızın şiddeti artabilir. Yeni işler beraberinde birçok zorluk getirebilir. Bunu aşabilmek adına bizim için öncelikli temellerden biri endişenin kaynağını bulmaktır.


Öncelikle yaşadığınız kaygıya tam olarak neyin sebep olduğunu anlamaya çalışmak endişenizin kaynağını bulmanıza yardımcı olabilir. 

Endişenizin kaynağı iş performansı konusunda mı ? İş arkadaşlarına uyum sağlama konusunda mı? Daha önceki iş deneyimlerinizde başarısızlıkla sonuçlanan bir durum mu yaşadınız ? Ya da genel çerçevede baktığımızda insanlar başarı veya başarısızlık konusunda sizi eleştirdi mi? gibi soruları cevaplandırmanız bu sürecinize olumlu katkı sağlayacaktır. Hem bunlara cevap bulamadığınız noktada, kaygınızın şiddeti hayatınızın işlevselliğini etkilemeye başladıysa hem de daha fazla farkındalık kazanabilmek adına psikolojik destek almanız sürecinize yarar sağlayabilir.


Bu süreçte belirli baş etme tekniklerinden de destek alabilirsiniz. Çünkü kaygı yaşadığınız anda odak noktanız andan çıkıp kaygınızın şiddetine ve bedenizdeki tepkisine odaklanacaktır. Baş etme teknikleri sayesinde anın kendisine odaklanmanız daha kolay olacaktır. Nefes egzersizi, yürüyüşe çıkmak, dikkat dağıtmak ya da bulunduğunuz yerdeki belirli objelerin cinsine, rengine, sesine odaklanmak bunlara örnek olarak verilebilir.


Bu teknikler sizde kaygı yönetiminde fayda sağlamazsa, şiddetinde artış veya aşırılık devam ederse lütfen profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin 


Sağlıklı günler dilerim.

Uzm. Klinik Psikolog Melis Şeker