• Anasayfa
  • Sorular
  • Konfor alanımdan çıkamıyorum aşırı mükemmeliyetçiyim
Eğitim

Konfor alanımdan çıkamıyorum aşırı mükemmeliyetçiyim

Gizli Kullanıcı11 Temmuz 2024 10:45

İki üniversite okuyorum aynı zamanda bir sınava hazırlanıyorum. Hobilerimi yapamıyorum derslerim yetişmiyor sürekli erteliyorum erteledikçe çığ gibi büyüyor ve hiçbir şey yapamıyorum yıllardır bunu bırakamadım ve bir işe başlayıp bitirmek için mükemmel olmalıyım diyorum. Kendimi günlerdir depresif agresif öfkeli bir şekilde buluyorum. İnsanlarla iletişimim kötüleşiyor. Sürekli kendimi suçluyorum potansiyelimin farkındayım ama harekete geçemiyorum. Keşke bu bölümü seçmeseydim diyorum. Neler yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,

Böylesine yoğun bir programın sizi zorluyor olması oldukça normal. Hem iki üniversitede eğitim almak hem de bir sınava hazırlanıyor olmak oldukça güç olabilir. Yaşamınızda kendinize belirlediğiniz hedefleriniz nelerdi? Kaçına ulaştınız, kaçına ulaşamadınız? Bunları düşünmenizi isteyeceğim sizden. Daha sonrasında ulaşamadığınız hedeflerinizde engeller neydi sizce? Çevrenin etkisi, ailenin yeterince destek vermemesi, yeterli imkânlara sahip olamamak gibi, sizce hedeflerinize ulaşamamanızdaki engeller bunlardan birkaçı olabilir mi? Büyük bir ihtimalle birkaç sorumlu bulmuş olabilirsiniz. Bazen gözümüzden kaçan önemli bir sorumlu vardır o da kendimiz…

Bilinçli yanımız, hedeflerimize ulaşmaya çabalarken bilinç dışı biriken korkularla kendini koruma güdüsüne girer. Bizi korumak yerine kendi kendimizi sabote eder konumda oluruz. Böylece karşımıza yeni zorluklar çıkmış olur. İçinizde ne kadar çok o şeyi tamamlamak isteseniz de erteledikçe işler tersine gitmeye başlıyor olabilir. Burada birbirine zıt iki durum olduğunu siz de fark etmiş olabilirsiniz. Tamamlamak istiyorsunuz ama erteledikçe çığ gibi büyüyor. Ertelemenin altındaki temel motivasyona bakmaya çalışalım. Altında yatan birçok neden olabilir. Kişinin geçmişte çok fazla eleştirilmiş olması, hata yaptığında çok büyük tepkiyle karşılaşmış olması, onu yetiştiren ebeveyninin beklentilerini karşılayamamış olma gibi birçok neden olabilir. Kişi bilinç dışında hata yapacağını hissedeceği duygudan kaçmak için o işi erteleme durumuna girebilir. Duygusal olarak korunmak için böyle yanlış bir yöntem seçilmiş olabilir. Dışarıdan sadece bir erteleme olarak görülen bir davranışın arka planında daha farklı şeyler barındırıyor olabilir. Bu erteleme davranışı için pek çok örnek verebiliriz. Yüksek lisans veya doktora tezi mükemmel olsun diye hiç başlayamamak veya iş hayatında başarısız olma korkusundan dolayı işe girmekten çekinmek gibi. Kendini sabote etme döngüsünü fark etmek burada önemlidir. Uzun bir süredir bu döngü içinde olduğunuzu fark etmiş görünüyorsunuz. Bu döngüyü kırmanın ilk adımı fark etmektir. Mükemmeliyetçilik ilerlemenizi engelleyen imkânsız bir standarttır.

Kendini sabote etme davranışının altında asıl nedenin ne olduğuna bakarak küçük anlamlı değişikliklerle başlayabilirsiniz. Yapmayı planladığınız hedeflerinizi küçük parçalara bölerek üzerinde çalışmak istediğiniz tek bir şeyi seçebilirsiniz. Bir seferde büyük bir değişiklik yapmayı bekleyemeyiz. Bu durum gerçekçi ve sürdürülebilir olmayabilir. Yapmayı planladığınız şeylerin bir listesini yapıp belirli süreler ayırıp ilerlemek size nasıl gelir? Böylece hedeflerinize ulaşabilir ve kendinizi motive edebilirsiniz.

Hissettiğimiz her duygunun bir anlamı vardır. Duygular bir alarm sistemi gibidir, bize uyarılarda bulunurlar. Duygularımızı önemsediğimizde hayati katkıları olduğunu görebiliriz. Geçmişte yaşadığımız travmalar çocukken zihnimize ağır yükler bırakmış olabilir. Bu sebeple duygularımızı bastırıyor ve yok sayıyor olabiliriz. Bu şekilde bir savunma mekanizması geliştirmiş olabiliriz.

Bahsettiğiniz duyguları anlamaya çalışın. Duygularımızın en büyük işlevi hayatta kalmamıza yardım etmektir. Duygularımız acıdan kaçmaya, diğer insanlarla ilişki kurmamıza ve karşımıza çıkan sorunları çözmemize yardımcı olur. Hayatta karşımıza çıkan bazı durumlarda birden fazla duygu hissedebiliriz. Bazen ilk duygumuz öfke olabilirken bu duygumuz başka bir duyguyu da tetikleyebilir. İlk ortaya çıkan duygumuz birincil duygu, diğer duygu ikincil duygudur. Geçmişi özgürleştirmek ve bugünü anlayabilmek için duyguları tanımak ve duyguların size anlatmaya çalıştıklarına kulak vermek gerekir.

Kendinize çok fazla yüklendiğinizi hissediyor olabilirsiniz. Zaman zaman kendinize dinlenme vakitleri oluşturmaya çalışın. Gün içinde kısa da olsa ruhunuza iyi gelecek güzel aktiviteler yapabilirsiniz. Negatif düşüncelerinizi yeniden çerçeveleme yaparak daha olumlu düşünceler oluşturabilirsiniz; “Keşke bu bölümü seçmeseydim” gibi düşünceler yerine, bu süreçten ne öğrenebileceğinize odaklanmak sizi daha olumlu bir noktaya yönlendirebilir. Bahsetmiş olduğunuz sıkıntılar için profesyonel destek almak isterseniz bir uzmana başvurmak faydalı olabilir.

Sevgilerimle…

alinti

çok teşekkür ederim :)

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Ya olursa korkumu nasıl aşabilirim

Öncelikle merhabalar bu konu kaç gündür içim içimi yiyor kalp çarpıntısı haline geldi cevabınız benim için çok önemli . Babam iyi bir baba veya iyi bir eş olmadı . Kendisi yurtdışında biz Türkiyedeyiz ben küçükken 3 yılda bir gelirdi iş yeri kendisine aitti . Yani hiçbir zaman hayatımda baba rolü olmadı ve orda sevgilisi var diye söylem çıktı bundan 10 sene önce 10 yaşındaydım telefonunda da sürekli uygunsuz içerikler kadınlar görüp bunların hepsini anneme söylüyordum .Ve sürekli bir eleştiri haline geldi bu ben de annemin üzülmesini hiç istemediğim için anneme sürekli ya boşansaydin, bıraksaydın yok şöyle yok böyle sürekli bir babamı kötüledim anneme neden çektin cekmeseydin diye . Şimdi çok güzel giden 1.5 yıla yakin bir ilişkim var, erkek arkadaşım çok değer veren incitmeyen , çok güzel seven bir insan . Her konuda beni dinler elinden geleni yapar .Hayatımda verdiğim her kararda da arkamda durur . Sadece geçenlerde instagram hesabının keşfetinde bi kaç tane açık kadın görünce onun da kendimin de psikolojisini mahvettim . Genel olarak zaten kaygılı bir insanım üst düzeyde her şeyin en kötüsünü ya da daha olmamış şeyleri bile kesin bilmek isterim . Öyle de olunca şuan 2,3 gündür ya babam gibi olursa ya babam gibi yaparsa kesin ben babamı bu kadar eleştirdiğim için oldu kesin başıma gelirse diye içimde konuşan bir ses var . Sevgilimin sevgisinden hiç şüphelenmedim kendisine de güveniyorum sadece o açık kadın resimlerini görünce aradan zaman geçti aramızı düzelttik . Ama 2 , 3 gündür bu konu geldi yine aklıma . Ne yapmalıyım