İş Hayatı

Konfor alanımın dışına nasıl çıkıcam

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 07:55

Konfor alanımın dışına çıkamıyorum 3 senedir çalıştığım işten çıkmak istiyorum ama bir türlü yapamıyorum iş yerini ve ordaki insanları seviyorum o yüzden çıkmak istemiyorum ama hakkım yeniyor ve bunun farkındayım artık orada durmak istemiyorum ama bir türlü konuşamıyorum çünkü adam beni her defasında manipüle ediyor bununla nasıl başa çıkıcam bilmiyorum bir türlü istifa edip işten çıkamıyorum nasıl çıkıcam bilmiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Duygularınızın ve düşüncelerinizin çok karışık olduğunu görüyorum. Bu sebeple nasıl davranacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. İlk olarak işinizle ilgili yaşadığınız karışıklığı biraz düzenleyelim, duygularınızı veya düşüncelerinizi tanımlayalım. Kendinizi ilk aşamada duygu-düşünce-davranış döngüsü açısından gözlemleyebilirsiniz.


-Hakkınızın yenildiğini düşündüğünüz anlar neler?


-Hakkınızın yenildiğini fark ettiğiniz o anda ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


Verdiğiniz cevaplar yaşadığınız problemleri tanımlamanıza kolaylık sağlayabilir, böylelikle başa çıkma becerileriniz oluşturmanız için yol haritanızı oluşturabilirsiniz.


İşinizden ayrılmaya kesin kararlısınız ancak nasıl yapacağınızı bilemediğinizi, zorlandığınızdan söz ettiniz. Öncellikle işinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verebilir, başka yapabileceğiniz alternatiflerinizin neler olduğunu araştırabilirsiniz. Sonrasında süreçle bir ana plan oluşturabilirsiniz.


Planlamayı oluştururken motivasyonunuzu yüksek tutmanız için çevrenizde güvendiğiniz yakınınız, arkadaşlarınız veya ailenizden birine danışabilir, bu süreçle ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Sosyal desteğe başvurmanız işinizle ilgili aldığınız kararları uygulamanız için gerekli rahatlığı size sağlayabilir, moral ve motivasyonunuzun düşmesini engelleyebilir.


Karşılaşabileceğiniz manipülasyona karşı iletişim becerileri oluşturabilirsiniz. İletişim kurarken istifa etmek istediğinizi net ve açık bir şekilde ifade edebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin manipülasyon yapabileceğini hatırlayabilir ve böylelikle duygusal tepkiler vermekten kaçınabilirsiniz.


Karşılaştığınız manipülasyonlarla mücadele etmek zorlayıcı olabiliyor çoğu zaman. O kişi ile ilişkinize sınır koyarak hayır demeyi deneyebilirsiniz.


Süreç içerisinde manipülasyonlarla başa çıkmakta zorlanmaya devam ediyorsanız psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Cevaplanmış benzer sorular