Cinsellik

Mastürbasyon sonrası gelen pişmanlık ve tiksinme

Gizli Kullanıcı24 Mayıs 2024 04:37

Bu soru burası için uygun mu değil mi bilmiyorum ama ne yapacağımı bilemedim. Mastürbasyon yapma isteği gelince gelince kendimi durduramıyorum ve yapıyorum. Ancak sonrasında gelen pişmanlık hissi beni kendimden tiksindiriyor bu his normal mi? Bu pişmanlık hissi hakkında ne yapabilirim? Bu arada mastürbasyon yapmamaya da çalıştım ama en fazla üç gün dayanabildim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Mastürbasyon doğal ve sağlıklı bir cinsel davranıştır. Fakat burada istek gelir gelmez yapmaya çalışmanız ve kendinizi durduramıyor olmanız dürtüsellik ile ilişkili olabilir. Bu dürtüsel davranışta kontrol mekanizması olmadığı için sonrasında yoğun pişmanlık ve tiksinti hissi yaşıyor olabilirsiniz. Mastürbasyon yapmamaya çalışmak yerine odaklanmanız gereken yer bunu nerede, ne zaman, hangi sıklıkla yapıyorsunuz? Sıklığı cinsel hayatınızı etkiliyor mu? Bunları incelemenizi öneririm, eğer buralarda bir sıkıntı ve problem hissi devam ediyorsa lütfen bir cinsel terapiste başvurun.


İkinci olarak ve aslında benim ana konum olan dürtüsellik ile ilgili konuşmak istiyorum. Dürtüsel davranışlar belki şu an karşınıza bu konu ile ilgili geliyor ama hayatınızda kontrol edemediğiniz, hemen yapmak istediğiniz, yaptıktan sonra pişman olduğunuz konular var mı? Örnek veriyorum; bu bir alışveriş olabilir. Bu bir verdiğiniz duygusal veya davranışsal bir tepki olabilir. Eğer böyleyse lütfen öncelikle bir Moxo testi yaptırın. Bu test dört alt boyutu inceliyor. Boyutlardan biri dürtüsellik. Bu şekilde eğer dürtüsellik davranışınız yoğunsa test sonucu bunu yüksek gösterecektir. Bu şekilde sorununuzun kökünü bulmuş olursunuz. Çünkü eğer bir sorun varsa görünenin ardında başka bir konu olabilir.


Son olarak; pişmanlık ve tiksinti hissi ile ilgili konuşmak istiyorum. Mastürbasyon iyi veya kötü, doğru veya yanlış gibi bir düşünceniz varsa; sonrasında böyle hissediyor olabilirsiniz. O yüzden kişisel inanç ve değerlerinize bakıyor olmanız önemli olacaktır. Mastürbasyon isteği geldiği zamanları not edebilirsiniz; hangi duyguda, hangi anda ve sonrasında siz bu davranışı yapma isteğinde bulunuyorsunuz. Bu size kendinizi anlamada yardımcı olacaktır. Çünkü belki de bu durum, stres, yalnızlık gibi herhangi bir tetikleyiciden kaynaklı da olabilir eğer altında psikolojik ve duygusal bir durum varsa.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular