İş Hayatı

Müvekkillerimle daha iyi empati kurabilmek istiyorum

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 20:59

henüz hukuk fakültesinde okuyan bir öğrenciyim mezun olduğumda daha çok kadın ve çocuk odaklı çalışmak istiyorum bu süreçte onları sadece savunan veya yargılayan kişi olmak istemiyorum onları daha iyi anlayabilmek onlara karşı daha duyarlı olabilmek istiyorum. bu yolda daha başarılı olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle hukuk fakültesinde öğrenciyken müvekkillerinizi düşünmenizi tebrik ederim. Kadın ve çocuk odaklı bir alanda çalışıyor olmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Bir bütün halinde çalışıyor olmanın kıymetli olduğuna inanıyorum. Onları yargılamadan bakan ve konuşan biri oluyor olmak için öncelikle kendi hayatınıza bazı değerleri katıyor olmanız lazım. Siz kendinizi yargılıyor musunuz? Sizin çevreniz sizi yargıladığında siz nasıl hissediyorsunuz? Sizin için yargılamak, etiketlemek, başka türlü bir gözle/sözle inceleniyor olmak ne demek? Savunmak sizin işinizin temelinde burada bahsettiğiniz şeyin; onlara bir eşlikçi olarak ilerlemek istediğinizi anlıyorum. Eşlikçi olmak için önce kendi duygularımızı anlıyor olmak, onlara eşlik ediyor olmamız kıymetli. Örnek veriyorum; siz kendi üzüntünüze eşlik edebiliyor musunuz? Hemen bu duygu ile baş başa kalmamak için başka işler mi yapıyorsunuz? Yoksa çok yakın bir arkadaşınız, ebeveyniniz veya kardeşiniz üzülüp ağladığında siz ne yapıyorsunuz? Nasıl eşlik ediyorsunuz? Tavsiyeler veriyor musunuz ya da bu duyguyla kalmak sizi nasıl zorluyor? Bunlara dikkat etmek, inceliyor olmak ve kıymetli buluyor olmak önemli.


Bir avukat olarak bir sivil toplum kuruluşu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Çocuk ve kadınlarla çalışan dernek ve sivil toplum kuruluşlarına inceleyin ve dezavantajlı gruplarla çalışıyor olmanın birçok zorluğu olabiliyor. Burada bir avukat olmasının önemini bulunduğum sivil toplum kuruluşlarındaki durumlardan biliyorum. Bu sebeple, buralarda var olmanızı tavsiye ederim. Çalışmalarınız, deneyimleriniz sizlerin gelecekte nasıl bir yerde ve çalışma isteğinizin olduğunu daha net bir şekilde görmüş olacaksınız. Birinci olarak kendi bireysel sürecinize bakıyor olmanız, burada zorlandığınız yerler olursa bir psikolojik destek alıyor olmanızı tavsiye ederim. İkinci olarak sivil toplum kuruluşlarında yer alıp bu süreci deneyimliyor olmanız geleceğinizi puslu bir havadan daha net bir yere çekeceğine inanıyorum.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular