Eğitim

Özgüven eksikliği ve asla eyleme geçememe

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 18:57

Çok fazla özgüven eksikliğim ve anksiyetem var.Beynimde her zaman plan kurup asla gerçekleştiremiyorum.Kurduğum planları eyleme geçirmem gerekiyor ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Beynimin içinde birçok senaryo dönüyor ve ben bunların gerçek olduğunu düşünüyorum asla kurduğum plan programa uymuyorum dışarıdan özgüven eksikliğim var gibi gözüküyor fakat içimde kendime aşırı güvenim var.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Özgüven eksikliğiniz ve anksiyetiniz kurduğunuz planları gerçekleştirmekte sizleri zorlayabilir. Çünkü planlarınızı gerçekleştiriyor olmak için önce gerekli bir motivasyon, özgüven ve bir yol haritası gerekiyor. Anksiyete süreciniz yol haritasını, motivasyonu ve özgüveni parçalayabilir. Peki bu duruma baktığımızda neye odaklanmak gerekir? Anksiyete yani kaygınıza bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Kaygınızı ne yaparsanız ferahlatırsınız? Sizi rahatlatan şeyler neler? Ne yaparken kendinizi güvende, sağlıklı ve huzurlu hissedersiniz? Bu soruları tek tekte sorun kendinize. Şu an neye ihtiyacım var, ne hissetmeye ihtiyacım var, ne yapmak istiyorum gibi soruları gün içerisinde kendinize sıklıkla sormaya çalışın. Anksiyeteyi rahatlatmak ve sinir sisteminizi sakinleştirmek için gün içinde duygunuzu düzenleyebileceğiniz rutinler gerekiyor. Bu rutinler için birkaç önerim olacak; yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapmaya çalışmanız bunlar resim çizmek olabilir, yazı yazmak, koşmak, örgü örmek, yeni kurslara başlamak, yeni diller öğrenmek, nefes egzersizleri yapıyor olmak, meditasyonlar yapmak, kil yapmak bunların hepsi olabilir. Buradaki ana nokta şu; sizi ne rahatlatıyor kısmını iyi biliyor olmanız ve derecelendiriyor olmanız. 10 üzerinden rahatlık kısmına puan verin. Örnek veriyorum; resim çizmek 10 üzerinden 8 sizi rahatlatıyorsa; bu kısmı yazın. Ne kadar çok yazarsanız zihniniz o kadar çok netleşir ve sakinleşebilirsiniz. Bununla birlikte hedeflerinizi nasıl oluşturuyorsunuz? Hedef oluştururken eisenhower matrisini lütfen öncelikleyerek bir hedef haritası oluşturmanızı tavsiye ederim. Eyleme geçmek sizin için önemli bir yerde. Eyleme geçmek sizin için ne demek? Eyleme geçtiğiniz dönemler sizler nasıl biri olursunuz? Eyleme geçmiş insan nasıl biri olur? Bunları bir düşünmenizi ve değerlendirmenizi tavsiye ederim. Fakat bunları yaptığınız halde hala daha çıkış yolu bulamıyor, rutin oluşturamıyor ve anksiyete ile baş etmekte zorluk çekiyorsunuz. İşte bu noktada; bir psikolojik destek sizlere iyi gelecektir. Umarım en kısa sürede; eylemlerinizi rahatça yapabildiğiniz, planlarınızı uygulayabildiğiniz ve hedeflerinizi varabildiğiniz bir süreç yaşarsınız.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Aile

Ayrı eve çıkmaya ailem ikna olmuyor kaçıp çıkmak mantıklı mı?

Merhaba ben yağmur 28 yaşındayım İstanbulda grafik tasarımcı olarak bir reklam ajansında çalışıyorum ailemde İstanbul'da. Arabam var kendi paramla biriktirip aldim ve artık kendi şehrimde ayrı eve çıkmak istiyorum evimiz çok küçük ailem zamanında bana ciddi kötülükler yaptı küçüklükten beri herseye mahrum bırakıldım rezil bir hayatım oldu.Bir şeylere sahip olmaya yeni başladım hayatı hep yaşımdan geri de yaşadım küçüklükten beri hep arabam olsun evim olsun hayalini kurdum bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum artık.Fakat ailem narsist bu yaşımda ekonomik özgürlüğümün olmasına rağmen herseyime müdahale ediliyor benim fikrim sorulmuyor bana özel olan tanınmıyor odam çok küçük evimiz de çok küçük bazen uzaktan çalışmam gerekiyor gerçekten çalışamıyorum babam öğlen 5 e kadar yatıyor salonda ve odama çok güneş düşüyor ve odam çok küçük kıyafetlerim bile sığmıyor. Ailem kendimi bildim bileli ehliyet almama araba almama hep karşıydı Ehliyetimi bile üniversitede kendi paramla gizli almıştım 28 yaşındayım işe giderken bile konum atıyorum bir kere bile güvenlerini kırmadım bu yaşıma kadar konuştuğum bir erkek arkadaşım bile olmadı hala beni takip ediyorlar üzerime düşüyorlar ayrı eve çıkmama çok karşılar ve bu nereye kadar böyle devam edecek 40 yasinda da böyle mi olacak artık geleceğim için endişeleniyorum. Aklımda fikir var is değişip hattımı telefonumu değişip kaybolup ayrı evime çıkıp isimle kendi hayatımla ilgilenmek var düşünüyorum huzursuz olurum onları göremeyeceğim için ama onlarla da yaşayamam kendim için bunu yapmak zorundayım sizce mantıklı mı kendi hayatımı kurmak istiyorum kendi evim kendi düzenim kendi ekonomik özgürlüğüm çok çaresizim burda sizlere danışmak istedim şimdiden teşekkür ederim