Eğitim

Özgüven eksikliğimi ve heyecanımı nasıl yenebilirim?

canlicaecesu9 Haziran 2024 18:18

iki yıldır üniversite için müzik bölümlerini deniyorum fakat heyecanımdan ve özgüvensizliğimden dolayı yetenek sınavlarından geçemiyorum. sınav esnasında korku kalp çarpıntısı ve titreme hissediyorum. bu sene tekrardan yetenek sınavlarına gireceğim. bu sorunu aşmak istiyorum. nasıl atlatabilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, sınav kaygısı, birçok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkabilir. Gelecekteki sonuçlar hakkında belirsizlik hissi, kişinin endişelenmesine ve kaygı duymasına yol açabilir.

Sosyal baskı hissediyor musunuz? Aile, öğretmenler, arkadaşlar veya toplumun genel beklentileri, kişinin sınavda başarılı olma konusunda daha fazla baskı altında hissetmesine neden olabiliyor.

Kişinin içeriden tetiklendiği baskıları da çok karşılaşılan bir durumdur. Mesela; Başarısız olma durumunda yaşanabilecek olumsuz sonuçlar,  mükemmel bir performans sergileme isteği, kişinin kendine aşırı baskı yapmasına ve sınav kaygısı yaşamasına yol açabilir.

Bunlardan farklı bir olumsuz etki varsa bunu ancak öz farkındalık geliştirerek ortaya çıkarabilirsiniz. Daha önceki sınav deneyimleriniz gelecekteki sınavlar hakkında endişelenmenize pekiştireç görevi mi görüyor? Tek sebebi bu olmasa da bazen kaygıyı güçlendiren faktörün geçmiş olumsuz deneyimler olduğunu danışanlarımızdan duyarız.

Yeterli hazırlık yapmama veya kendini yeterince güvende hissetmeme durumu mevcutsa, çalışma şeklinizde veya ortamınızda değişikliğe gidebilirsiniz. Daha farklı ve elverişli şekilde hazırlık yapmak sınav kaygısını azaltabilir. Konuları ve enstrümanınızı iyi tanıyın, parçaları ezberlemek yerine anlamaya çalışın. Düzenli pratik yaparak güven kazanabilirsiniz.

Sınav öncesinde ve sırasında derin nefes egzersizleri yapabilirseniz, sakinleşmenize yardımcı olabilir. Meditasyon ve yoga gibi stres yönetimi tekniklerini denediniz mi daha önce?

Ayrıca sınavdan yakın zaman önce olumlu deneyimler yaşamak, özgüveninizi artırabilir. Kaynaklarınızı doldurup o güçlü duygularla ve mental doymuşluk hissiyle girdiğiniz sınav ve görüşmeler daha pozitif geçebilir. Küçük performanslar düzenleyerek veya arkadaşlarınızla birlikte çalıp söyleyerek sınav öncesinde kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Heyecanınızın size iyi geldiği ve yarar sağladığı bir süreç için, duygularınızı yönetmeyi öğrenmek ilk hedefiniz olabilir :)

Müziğe olan tutku ve hayallerinizin ödüllendirildiği bir yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular