İş Hayatı

Terapi vermeye başlamaya hazır olduğumu nasıl anlarım

Gizli Kullanıcı28 Haziran 2024 22:25

Merhaba ben yeni mezun bir psikoloğum. Alanında uzman kişilerden Bdt eğitimimi ve oyun terapisi eğitimlerimi tamamladım fakat kendimi hala yetersiz hissediyorum. Bu kaygılarımdan dolayı danışan görmeye de başlayamıyorum. Önce terapi mi almalıyım süpervizyon mu bilemiyorum. Ne zaman gerçekten hazırım diyebiliyoruz?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili ve değerli meslektaşım,


Size birçok kişinin söylediği bir bilgiyi tekrar vereceğim. Hiçbir zaman hazır hissetmeyeceksiniz. Suya girmeden yüzme öğrenilmez. Fakat boğulur gibi olmak ve olma kaygısı da insanı yorabilir elbette. Bunun için öncelikle eğitim almışsınız, ellerinize sağlık, sizi tebrik ederim. Peki şimdi neler yapabilirsiniz?


Birincisi kendi terapi sürecinize başlamadıysanız kendi terapi sürecinize başlıyor olmanız. Bu size danışan koltuğunda olmayı görmeyi sağladığı gibi bir yandan da terapistlik becerilerini görmenizi de sağlayacak. İkinci kısımda şunu tavsiye ederim. Süpervizyon gruplarına girmeniz ve insanların nasıl seans aldığını görüyor olmanız, bir yandan da seans içeriklerini görüyor olmanız sağlıklı olacaktır. Üçüncü olarak bu bir hayır mesleği değil elbette. Fakat korkularınızı yenmede fayda sağlıyor olması için gönüllü projelere katılabilirsiniz. Gönüllü projelerde süpervizyon olması sağlıklı olacaktır. Gönüllü ve süresi belli olan terapi veya danışmanlık sürecine girebilirsiniz. Bu şekilde süpervizyonlar kısmında vakada paylaşabilirsiniz. Sonuncu olarak, bir psikolojik danışmanlık merkezine gidip onların ulaşılabilir psikolojik destek kısmı varsa alabileceğinizi ve süpervizyon ile ilerlemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kurumlar paylaşmasa bile kendi içlerinde bu tarz programları mevcut oluyor. Böylece küçük bir meblağ ile de oluyorsa da seans alıyor olmanız önemli ve kıymetli olacaktır.


Psikoloji derya deniz bir alan. Bu alanın ucundan veya köşesinden bir şekilde başlıyor olmanız gerekiyor. Neden gerekiyor, bizim gibi alan uzmanları, eğitimini alanlar alana girmedikçe bu alanın hakkını savunamamış oluyoruz. Bununla birlikte sahtekarlar türemeye devam ediyor.


Bu alana başlarken elbette hepimizin kaygısı vardı. Bu kaygınızı o kadar çok paylaşıyordum ki, bir süre alan dışı çalıştım. Çünkü korku ve kaygı insanı geriletebiliyor. O yüzden tavsiyem; sizin alana ufak ufakta olsa giriyor olmanız sağlıklı olacaktır. Hazır hissetmiyorum dediğiniz kısım sizinle ilgili olabilir. Bu sizinle ilgili olan kısmı için şunu söyleyebilirim. Bunu çalışmanız gerekiyor. Hazır hissetmemek hayatınızın başka parçalarında da yer alır. Burada mükemmeliyetçilik veya kaygılı bir yapı olabilir. Burası kıymetli ve önemli bir nokta. Bugün seansa hazır olmazsınız, yarın başka bir şeye. O yüzden bebek adımlarıyla içinize sinen bir yerden bahsettiğim önerilerden birini seçip başlamanızı tavsiye ederim.


Zorlandığınız yerde benimle de iletişime geçebilirsiniz. Instagram hesabımdan sormak istediğiniz bir alan olursa buradayım her zaman. Birbirimizi destekleyip geliştirerek bu alanı daha iyi bir noktaya getirebiliriz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

alinti

Öncelikle anlaşılır hissettirdiğiniz için çok teşekkür ederim, tavsiyeleriniz benim için çok kıymetli oldu. Bu platform birçok danışana ve meslektaşlarınıza iyi gelecektir diye düşünüyorum iyi ki burdasınız. İyi çalışmalar dilerim

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Kendi Kendime Nasıl İyi Gelebilirim?

Yaklaşık 2 ay önce sevgilimden ayrıldım. Ama normal bir şekilde konuşarak ayrılmadık. Bir kırtasiye işletiyordu. Bir gün boyunca bana önce montunu masaya değdirdiğim için bağırdı, sonra kapıda birini beklerken bir adamın içeriye bakması üzerine "Sen öyle bakarsan bakar tabi" dedi, sonrasında bir sonraki gün misafiri geleceği için her yeri temizledim o zaman da "Ne yaptın bu kadar saat" dedi ama daha neler yaptığımı görmemişti. Misafiri geleceği için artık sık görüşemeyeceğimizi söyledi. Ben de sarılmak istedim.Arkasını döndü "Böyle sarıl" dedi. Asla gönlümü almadı. Sonra beraber yürürken birilerini görüp yanımdan uzaklaştı. Gece geç saatlerdi. Bana bi yere kadar onunla yürüyüp sonra tekrar asfalt kenarından aynı yolu tekrar yürümemi teklif etti. Bana da saçma geldi.Dedim ki "Niye öyle yapalım, direkt yürüyelim sonra ayrılalım". Bunun üzerine trip attı. Kızdın mı dediğimde "Yok yok" dedi. Sonrasında ben biraz parkta ağladım. Odaya geçtiğimde olanları oda arkadaşlarıma anlattım. Beraber düşündük, ayrılmam gerektiğine karar verdik. Beni üç gün boyunca sadece çıkarı için aradı. İlk aradığında ona alacağım kulaklığı hatırlattı, ikinci de ise kırtasiye ile alakalı bi şey sordu. Diğer iki gün hiç aramadı. Sonra aradığında da ben umursamadım. Mesajlar atmaya başladı. Sinirleniyorum gibi...Bir sürü ses kaydı attı. Her yerden aramaya başladı. Ben de çok kötü hissettim. Ve her yerden engelledim. Sonrasında dükkanın anahtarı ben de olduğu arkadaşımla için iletişime geçti. O da yüz yüze konuşmak istediğini söyledi. Yarım saat boyunca beni kötülemiş. Diğer yarım saatte de benim arkadaşımın ilişkisi hakkında konuşmuş.Benim sevgilime güvenip anlattığım şeylerin hepsini arkadaşıma geri anlatmış. Ben ondan ayrıldım o bana döndü, libidosu çok yüksek ve durmadan sarılmak öpmek istiyor gibi... Çok güvendiğim bi insanın böyle yapması beni çok kırdı. 16 aydır beraberdik ve her şeyimi ona anlatıyordum. Artık ailemden dışında diğer insanlara güvenmekte zorlanıyorum. Bir şeyleri anlatırken filtreliyorum. Bir de benim ilk sevgilimdi. Bana aşık olan ilk insan...Ben normalde insanlara temasta çok zorlanırdım. Hatta bu ilişkimizin başında sıkıntı olmuştu. Ama ona o kadar güvenmiştim ki benim evim gibiydi. Yanında hiçbir şeyden çekinmiyordum. Ona sarılmayı çok özlüyorum ama yaptıkları aklıma geliyor. Bu istek o kadar yoğun ki... Nasıl geçirebilirim? Bu süreçte kendi kendime nasıl iyi gelebilirim? Hâlâ kendimi sorguluyorum ya hâlâ. Acaba yanlış mı yaptım diye. Kafamdaki sesleri nasıl susturabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.