Psikoloji

2 senedir iyi olamayan ruh halim için ne yapmam gerekiyor

Gizli Kullanıcı27 Mayıs 2024 14:37

Merhabalar ben nerdeyse 2 senedir çok kötü günler geçiriyorum aile olsun çevre olsun ilişkim olsun gerçekten iyi değilim ağlarken nefesim kesiliyo nefes alamıyorum titriyorum yemek yiyemiyorum uyuyamiyorum bunlar için ne yapmam gerek bana yardımcı olabilir misiniz

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


İki senedir zorlanıyorsunuz, iki sene boyunca bu zorluk insanı gerçekten yoran ve tüketen bir yerde olabilir. İnsanın çevresinde birkaç önemli şey vardır; aile, okul/iş, ilişki ve arkadaşlık ilişkilerinden herhangi birinin bozulması veya etkilenmesi insanı fiziksel ve psikolojik olarak yorar ve belirtiler vermeye başlatır. Yemek yememek, titremek, nefes alamamak ve uyuyamamak bunlar ciddi psikolojik ve fiziksel belirtilerdir. Bu anlattığınız belirtiler depresyon ve anksiyete ile ilişkili olabilir.


Öncelikle burada bir psikolojik destek sağlamıyoruz fakat kendinizi anlamanız için kapsamlı bir değerlendirme yapmanızı öneririm. Sizi ilk yoran ve üzen yerler nereler oldu, ilk nereler sizi tüketti, şu an destek alabileceğiniz, güvenebileceğiniz, huzurlu hissedebileceğiniz yerler, insanlar ve destekler neler olurdu? Ne olsa siz kendinizi mutlu ve huzurlu hissederdiniz? Bu duygusal ve fiziksel belirtiler aslında şunu gösteriyor olabilir; kaynaklarınızın tükenmiş olduğunu ve bu tükenen kaynaklar ile tek başınıza devam etmenizin zorlu olduğunu. İki sene ciddi bir süre olduğu için bir psikolojik destek almanız sizler için sağlıklı olabilir. Eğer alamayacak durumdaysanız Psikonet Yayınları'nın "İyi Hissetmek" adlı bireyin kendini iyileştirme sürecine katkıda bulunmasını ve sağlamasını hedefleyen bu kitabı alabiliriz. Bu semptomlar ile devam ediyor olmak zor. Bu zorluğu aşmak için sizi tüketen yerleri buluyor olmanız önemli, bu tüketen yerleri bir bardağın akıtan kısımları gibi düşün. Tıpaç ne olurdu? Böylece artık tıpaçla bardak su almaya başlayacak, ufak ufak sızdırsa bile artık dolabilecek. Bu tür duygular insanın kendine daha da acımasız davranmasına sebebiyet verebilir. Lütfen kendinize nazik olmaya çalışın. Zorlu süreçler yaşandığında bu tepkiler normaldir fakat süresi uzadığı için artık bu konu üzerinde çalışmanın vakti gelmiş. Sizi titreten, uyutmayan şeyleri tespit ettikten sonra stresinizi ve üzüntünüzü azaltan her ne varsa onlar ile nasıl uyumlanabilirsiniz ya da nasıl baş edebilirsiniz buralara bakabilirsiniz.


Baş etme mekanizmalarınızın kuvvetli olması çok önemli. Nefes egzersizleri, meditasyonlar, sevdiğiniz, hoşlandığınız hobileri yapıyor olmanız, sizi streslendiren şeylerden sonra kendinize kıymet veren işler, hobiler, insanlarla olmak bunları buluyor olmak kıymetli olacak. Bulma süreci zorlu ama buldukça sizi rahatlatan bir çalışma olacaktır. Nefes egzersizlerinde 4 kuralını unutmayın. 4 saniye nefes alın, 4 saniye nefes tutun, 4 saniye nefes verin. Bunları yaparken sayıyor olmanız kaygınıza iyi gelecektir. Fakat yaptıkça şunu da görebilirsiniz size 4 değil de 8 saniye belki iyi gelecek. Belki size yürüyüş yapmak değil, koşmak iyi gelecek. Lütfen denemeyi bırakmadan bulmaya çalışın. Bol bol yürüyüş, koşma, bir spor egzersizi yapıyor olmakla birlikte uyku için gerekirse (doktora sorarak) melatonin desteği alıyor olmak. Uykuyu toparlamak belki birçok sorununuza da iyi gelecektir. Bu semptomlar için bir psikiyatrik değerlendirme almanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy