2 yıldır evliyim ve çok kötü bir evlilik süreci geçirdim

Gizli Kullanıcı30 Nisan 2024 18:23

Eşimin narsist kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Neye dayanarak derseniz çocuğumuzun önünde bana defalarca bağırıp el kaldırdığı halde, her gün tartışma içinde olduğumuz halde, beni çok sevdiğini söylüyor. Boşanmak istediğimi dile getirdiğimde çıldırıyor hakaretler ediyor ve intihara kalkışıyor sırf ilgimi çekmek için. 10 dakika önce bana hakaretler savururken sonrasında beni çok sevdiğini asla ayrılmayacağımızı söylüyor.

Kaç tane telefonumu nedensiz yere asılsız kıskançlıklarından dolayı kırdığını saymıyorum bile. Sizce ben haklı mıyım yoksa abartan alttan alması gereken taraf ben miyim. Her evlilikte böyle şeyler olur mu? 23 yaşındayım ve 2 yaşında bir oğlum var. Toplum baskısı yüzünden boşanmaktan çok korkuyorum ve çocuğumun psikolojisi evliyken daha mı çok bozulur yoksa ayrılsak mı bozulur karar veremiyorum.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bir şiddet yaşıyorsunuz. El kaldırmalar fiziki bir şiddet; telefonun kırılması, intihar etmeye çalışması psikolojik bir şiddet. Sizin bu ilişkide kalma nedenleriniz neler? Siz bu şiddet ile nasıl baş ediyorsunuz? Boşanıp boşanmama konusunda kararı verecek sizlersiniz. Fakat şiddet her evlilikte olmaz, bu bir toplum yanılsamasıdır. Boşanma sürecine girecekseniz; boşanma sonrasında nasıl bir hayat kurabilirsiniz, sizleri kimler destekler, çocuğunuz ile nasıl bir süreç yaşarsınız ve baş edersiniz gibi soruları değerlendirin bunların hepsinin cevabını bulduktan sonra boşanmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz diye ilişkide kalma nedenlerinizi ve kalmama nedenlerinizi en az onar tane olacak şekilde yazmaya çalışın. Bunlar ile bir değerlendirme yapmaya çalışın fakat şiddet kabul edilemezdir, affettim deseniz kabul etseniz bile içinizde bir yara kalma ihtimali olabilir. Şiddeti kabul etmek zorunda değilsiniz, normalleştirmek zorunda değilsiniz. Bu süreçte zorlanırsanız bir psikolojik destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular