• Anasayfa
  • Sorular
  • 2.5 yıldır devam eden antidepresan tedavisini sonlandırıyorum, nelere dikkat etmeliyim?
Psikoloji

2.5 yıldır devam eden antidepresan tedavisini sonlandırıyorum, nelere dikkat etmeliyim?

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 18:35

2.5 senedir anksiyete ve depresyona bağlı antidepresan tedavisi görüyorum. Doktorumla tedaviyi sonlandırma kararı aldık. İlaçları kademeli bırakıyorum iki gün önce dozu düşürdüm daha çok erken vücudun alışması için fakat mental ve fiziksel olarak zorlanıyorum (baş ağrısı, halsizlik, kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşıyorum). Bu süreci daha kolay atlamak ve eski durumuma dönmemek için neler yapabilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba Sevgili danışan,

öncelikle 2.5 senedir vücudunuzun alışmış olduğu bir düzen var ve doktorunuzun kararıyla birlikte bu sürecin noktalanmasına karar vermişsiniz.

Klinik psikolog olarak size önerim bu sürecinizde alışmış olduğunuz düzenin dışına çıktığınız için hayatın işleyişiyle ilgili endişe duyuyor olmanız doğal bir oluşum. Bu endişenin şiddeti sizin sürecinizi olumsuz etkilememesi, hayatınıza daha iyi adapte olabilmeniz adına psikoterapi sürecine girip destek almanızı öneririm.

Psikoterapinin amacı duygusal ve psikolojik zorlukları ele almak ve hafifletmek, kişilerarası ilişkileri geliştirmek ve zihinsel olarak iyi daha iyi hissedebilmektir. Psikoterapi, kişiye düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını keşfetmesi ve tartışması için güvenli ve gizli bir alan sağlar. Böylelikle kendilerini anlama ve geliştirme ve kişinin zorlandığı alanlarda daha hızlı çözümlere kavuşması için olanak sağlar. 

Psikoterapi yolculuğunda hayatın akışında kendinize iyi gelecek alanları keşfetmenizi ve ilaçsız da yaşadığınız düzene adapte olmak adına baş etme teknikleri kazanmanızı öneririm.

Tekniklere örnek verecek olursak:

-Bilişsel yeniden yapılandırma( Kişinin düşünce kalıplarını ve inançlarını değerlendirerek, yanlış ve zararlı düşünce desenlerini tanımlamak ve değiştirmek için kullanılan bir tekniktir)

-Gevşeme teknikleri

-Solunum egzersizleri


sağlıklı günler dilerim

Cevaplanmış benzer sorular