Aile

27 yaşımda aile baskısı yaşıyorum

Gizli Kullanıcı2 Haziran 2024 12:13

Merhaba ailem katı birey onlarsız bir şey yapamıyorum yaşım 27 erkek arkadaşa karşılar normal arkadaşım yok tek başıma mücadele ediyorum kimse beni anlamıyor çok bunaldım ne yapcam bilmiyorum dip not olarak bedensel engelliyim şükür kimseyede muhtaç değilim ama

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Ailenizin size baskı kuruyor olması ve sizin bununla mücadele ediyor olmanız gerçekten çok zorlayıcı. Bedensel engelli olduğunuzu belirttiğiniz için bunu bu şekilde ifade ediyor olacağım, sizin için fazla endişeleniyor olabilirler mi? Eğer sizin için çok fazlaysa bunları onlarla konuşuyor oluyor musunuz? 27 yaşındasınız ve bir bireysiniz. Fakat bazen onların gözünden çocuk olduğunuz gerçeği gitmiyor. Bu da sizi daha da zorluyor. Bu aileye bu durumda; nasıl bir yetişkin ve bir birey olduğunuzu gösterebilirsiniz? Kendi kararlarınızı verirken aileniz sizin kararınıza nasıl tepki veriyor?


Arkadaşınızın olmaması sizin kendinizi ifade etmede, destek bulmanız da ve duygularınızı konuşuyor olmakta sizleri hem zorlar hem de desteksiz bırakır. Bu noktada; arkadaş edinebileceğiniz mekanlar, yerler var mı? Engelinizin düzeyi ve durumunu bilmiyor olmakla birlikte herhangi bir yerde kursa, aktiviteye katılma şansınız var mı? Bazen dernekler aracılığıyla farklı geziler ve grup çalışmaları olabiliyor. Bu çalışmalar veya gezilerde yeni arkadaş edinebilir, belki bu dernekler aracılığıyla bir mentorünüz bile olabilir.


Bedensel engelinize rağmen kimseye muhtaç değilim demenizden şunu anlıyorum. Karşımda güçlü bir insan var. Sizin güçlü yanlarınız neler bunlar dışında? Güçlü yanlarınızı sorun. İnceleyin ve değerlendirin. Kendi başınıza birçok iş yapabilen hatta burayı bulup buraya yazacak kadar cesaretli biri var. Belki sizi anlayabilen insanlar yok fakat online ortamlarda hobilerinize uygun konuşabileceğiniz insanlar bulabilir misiniz? Elbette burada kişisel güvenliğinizi koruyor olmanız önemli olacaktır. Siz tek başınayken nasıl vakit geçiriyorsunuz? Neler yapıyorsunuz? Ek olarak psikolojinizi rahatlatan hobileriniz, aktiviteleriniz neler? Bunları deneyerek bulabilirsiniz. Tavsiyem nefes egzersizleri yapıyor olmak, meditasyon yapmak. Özellikle bunlar kaygı düzeyinizi azaltmada yardımcı olacaktır.


Bu süreçte elbette zorlanacaksınız ama güçlü yanlarınızı bulup onları ifade edebilecek insanlar bulmak, ailenize bu konuda dürüstçe duygunuzu ifade ediyor olmanız önemli olacaktır. Erkek arkadaş konusuna gelince romantik bir ilişkide neler bekliyorsunuz, neler istiyorsunuz? Neler düşünüyorsunuz? Bunları da aileniz ile paylaşabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir hamle veya adım atmak istiyorsanız bunlar neler olur? Diğer konularda, ufak hedefler bulmaya çalışın. Bir dernek veya arkadaş grubu ile iletişime geçebildiğinizde kendinizi tebrik etmek gibi düşünebilirsiniz. Umarım her şey yolunda gider ve güçlü yanlarınızı gören bir birey olarak sağlıklı yollarınız olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy


Cevaplanmış benzer sorular