• Anasayfa
  • Sorular
  • 30 yaşıma kadar hiç erkek arkadaşım olmadı - Sorunum nedir?
Romantik İlişkiler

30 yaşıma kadar hiç erkek arkadaşım olmadı - Sorunum nedir?

Gizli Kullanıcı29 Mayıs 2024 22:42

Merhaba neredeyse 30 um ama hiç erkek arkadaşım olmadı. Problemim ne olabilir? Hiç kimseye yaklaşamıyorum ve kendimi birinin beni seveceğine inandıramıyorum. Platonik durumlarım oldu ama onda da asla ama asla belli etmedim ve sonunda bir şey olacağını dahi hayal etmedim, kimse de bana yaklaşmadı hiç.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Uzun süredir kimse ile bir romantik bir bağ ve ilişki kurmuyorsunuz. Bununla birlikte; bir ilişki içerisinde sevileceğiniz dair inancınız çok az. O zaman sizin için bir ilişki ne demek? Romantik bir ilişki içerisinde olmak ne demek? Siz neden sevilmeyecek birisiniz? Sevilmek ne demek? Sevgi ne demek? Size bakımverenlerin sevgi anlayışı ve gösterme şekli nasıldı? Siz de onlara benziyor musunuz bu şekilde? Önce bunları kendi içinizde değerlendirin.


Romantik bir ilişki deneyiminizin olmamasının bir bağlanma problemi ile ilişkili olabileceği düşünülebilir. Bu noktada; sizin için birine bağlanmak ne demek? Siz karşı taraftan ne bekliyorsunuz? Kendinizden ne bekliyorsunuz? Çoğu zaman ebeveynlerimiz ile kurduğumuz ilişkiyi günlük hayatımıza yansıtırız. Sizin bakımverenleriniz sizinle nasıl bir ilişki kurdu? Bakımverenleriniz arasındaki ilişki nasıldı? Siz çocukken nasıldınız? Bunları kendi içinizde değerlendirin.


Son olarak; bir romantik ilişkiyi hak edecek veya değer görecek veya sevilecek birisi olmak için neye ihtiyacınız var? Şans verseydiniz şu an çevrenizde kimlere şans verirdiniz? Şans vereceğiniz (ihtimali bile olsa yeterli) insanları değerlendirin. Hangi özellikleri var? Neleri hoşunuza gidiyor? Sizin kendinizin sevilecek yanları neler? Sizin değerli özellikleriniz ve yanlarınız neler? Sizin güçlü yanlarınız neler? Bunları arkadaşlarınıza, çevrenize sorabilirsiniz. Bazen dışarıdan nasıl göründüğümüzü bilemeyebiliyoruz. Dış göz bu noktada sizi destekleyebilir. Sonrasında kendinize sorun. Benim neye ihtiyacım? Kendimi güvende hissetmek için neye ihtiyacım var? Sevilmek, saygı görmek, değer görmek ve değer vermek için neye ihtiyacım var? Bunlar kıymetli sorular. Çevreniz ile bu konuyu konuşun. Lütfen bu konuyu konuşabileceğiniz anlayışlı insanlar ile iletişim halinde olmaya çalışın. Bunların hepsinin size yol göstereceğine inanıyorum. Umarım, sağlıklı bir ilişki içerisinde bulunmak için kendinize gerekli değeri ve sevgiyi verdiğiniz bir süreç geçirirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy