Çocuk ve Ergen

4 yaşındaki oğlum kelimeleri tekrarlıyor

Gizli Kullanıcı13 Haziran 2024 20:03

Merhaba. Oğlum 4 yaşında. Bir şey anlatırken duraksayarak kelimeleri sürekli tekrarlıyor. Örneğin ben ben ben bunu buldum bu bu bu oyuncak gibi normalde kekelemesi falan yok. Sadece tekrar ediyor. Bana anlatırken heyecanlanıyor gibi geliyor ama korkuyorum da sizce normal mi nasıl bi yol izlemem lazım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Bu durum ne zamandır ve ne şekilde gerçekleşiyor? Sizin dışınızdaki insanlarda da oluyor mu? Lütfen öncelikle bunu bir değerlendirin. 3- 5 yaş arası çocukların dil gelişimleri çok hızlı bir şekilde ilerleme kaydediyor. Bu sebeple yapılacak bir müdahale varsa bunu tespit etmek sizin ve çocuğunuzun gelişimi adına kıymetli olacaktır. Sadece size anlatırken mi heyecanlanıyor ve tekrarlama yapıyor? Yaptığı zaman dilimleri ne zaman, hangi olay sonrasında oluyor, sizce onun duygusu ne? Lütfen bunları kaydedin ve bir hafta olacak şekilde gözlemleyin. Eğer bu konuda yaptığınız gözlemlerle duygusal bir sorun olduğuna karar verdiyseniz bir oyun terapistine götürmenizi, bunun bir dil konuşma problemi olduğuna karar verdiyseniz dil konuşma terapistine götürebilirsiniz. Bir psikolog olarak önceliğim dil konuşma terapisti olacaktır. Erken şekilde fark etmişsiniz, sizleri tebrik ediyorum. Önemli olan doğru bir yol haritasıyla gidiyor olmak, dil konuşma terapistine gittikten sonra onun yönlendirmesine bakıyor olmanız önemli olacaktır.


Burada bir diğer önemli nokta; sizin dediklerinizi mi tekrarlıyor yoksa kendi dediklerini mi? Eğer sizin dediklerinizi tekrarlıyorsa tüm bunları bırakıp bir çocuk psikiyatristi gözlemi almanızı rica ederim. Bunlara bakınca korkulacak bir şey var galiba diye düşünebilirsiniz, sizi endişelendirmek değil amacım. Burada ne varsa öncelikle tespit ediliyor olması tıpkı kansızlık için kan testi yapılması ve sonrasında yönlendirme yapılması gibi bir durum. Fakat bu alan çok geniş, bu sebeple sizleri doğru kişilere yönlendirme yapmak istiyorum ki, herhangi bir durum varsa sizin sürecinizi sağlıklı götürsünler, herhangi bir durum yoksa da sizin bulunduğunuz yerden gönlünüz ferah bir şekilde ayrılıyor olmanız sizin ve çocuğunuz için sağlıklı olacaktır.


Çocuk ile bol bol şarkılar söyleyebilir, kitaplar okuyabilir mümkünse kitaplar hakkında sorular sorabilirsiniz, bulabildiğiniz akranları ile ilgili tüm ortamları sokmanızı tavsiye ederim. Sevgili anne, sizin gibi dikkatli bir annesi olduğu için zorlu bir süreç bile olsa her şey sağlıklı gider. Umarım her şey gönlünüzce olur.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve UlusoyCevaplanmış benzer sorular