Çocuk ve Ergen

4 yaşındaki oğlum neden konuşmuyor?

Gizli Kullanıcı15 Haziran 2024 18:47

Oģlumun 4 yaşı 2 aydan sonra olucak. Konuşuyor ama ihtiyaclarını söyleyecek kadar. Bütün kelimeleri biliyor. Saymayida biliyor .Ancak 2 li 3 lü sınırlı cümleler kuruyor. Oda ihtiyaclarini karşilayacak şeyleri söylemek için. Oturun onunla sohbet etmek istiyoruz ancak beni anlamiyor. Sosyal iletişim yok.

Sanki sorduğumuz soruyu anlamiyor. Çaģirinca bakiyor,Oyuncaklarla oynuyor.Çocukları seviyor oynuyor ama bazen istemediyi bir wey olunca oyunu devam etdiremiyor küsüyor,kenara çekilib uzaklawiyor onlardan.Evdede òyle istediyi weyi yapmayinca küstüm sizden diyib odaya gidip kapiyi kapatiyor.Kapıyı açınca kızıyor yalniz kalmak istiyor.2.5 yawinda psikatriste gòtùrmùwdùk konuwma gecikmesi olduğunu söyledi.O zamanlarda onu çaģirdiģimizda bazen bakiyordu bize bazen bakmiyordu.Onun endiwesinden gòtùrdùk.Wimdi bakmasi dùzeldi.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle hızla bulunduğunuz ilde bir çocuk ergen psikiyatristi bulmanızı tavsiye ederim. Acil olarak bir değerlendirme alması gerekiyor. Bu yaşlar çok kıymetli ve önemli yaşlar. Gecikmesi olan kısımlar için eğitimler ve terapiler alması gerekebilir. Bu psikiyatrik değerlendirmeye girme sürecine kadar çocuğu sosyallaşebilecek ortamlara sokmak, evde ekranları kapatıyor olmak ve bununla ilgili süreciniz ile ilgili psikiyatrist videoları izlemenizi tavsiye ederim. Fakat bunların hiçbiri psikiyatrik değerlendirmeden daha önemli değil. Önceliği buna ayırmanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular