Psikoloji

Affedilmeye ihtiyacım var

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 19:27

Annemle aram kendimi bildim bileli kötü ve her ne olursa olsun hava yağmurlu bile olsa ben suçlu oluyorum, çok sevdiğim bir erkek arkadaşım var ve o her ne kadar yanlış yaparsa yapsın kendimi yetersiz gördüğüm için yaptığını düşünüyorum normalde inançsız biriydim ve artık namaz kılıyorum ve her defasında delilerce ağlıyorum kendimi affetmem gerekiyor ama affedemiyorum her şeyin suçlusu benim gibi hissediyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar, 

Öncelikle yaşamış olduğunuz duygusal yoğunluk ve zorlayıcı durumlar için üzgünüm.

Hayatımızdaki en önemli ilişkiler ilk olarak ailemizle kurduğumuz ilişkilerdir ve bizler ailemizle kurmuş olduğumuz ilişkilerimizin üzerine diğer ilişkilerimizi kurarız. Bu da şu an ki ilişkinizdeki yetersizlik duygularınızı ve ilişki dinamiklerinizi nasıl algıladığınızı etkileyebilir. 

Yazdığınız cümlelere bakarak sizi böyle düşünmeye iten şeyleri anlamak için bazı sorularda yöneltmek istiyorum;

- İnançsız biri olduğunuzu ve artık namaz kıldığınızı belirtmişsiniz peki bunun bir nedeni var mı ? 

  -Ağlamalarınız sadece namaz kılarken mi oluyor ? 

- Kendinizi affetmekte neden bu kadar zorlanıyorsunuz ? 

Duygularınızı ifade etmenin bir yolu olarak ağlıyor olabilirsiniz ve bu sizi rahatlatıyor olabilir. Duygularınızı bastırmak yerine dışa vurmayı tercih edebilirsiniz.

Kendinizi suçlamak yerine duygu ve düşüncelerinizin neden böyle olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz ve kendinize şu soruyu da sorabilirsiniz; “Her şeyin suçlusu olabilmeniz gerçekten mümkün mü?”

Bu süreçte partnerinizle yaşadığınız durumları paylaşabilir, güvendiğiniz arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz ile konuşmak duygusal yükünüzü hafifletebilir. 

Yaşadığınız durumlarla ilgili bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

Terapide, kendi duygusal ve düşünsel kalıplarınızı anlamak ve değiştirmek için çabalayabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim,

Psikolog Gönül Tanır

Cevaplanmış benzer sorular