• Anasayfa
  • Sorular
  • Aile baskısı ve kızın erkek arkadaşı olmasını istemeyen aileye ne yapılır?
Aile

Aile baskısı ve kızın erkek arkadaşı olmasını istemeyen aileye ne yapılır?

Gizli Kullanıcı28 Mayıs 2024 12:44

Merhabalar

Benim ilişki hayatım var ailem bunu öğrendi kavga ettik ayrıl dediler çok seviyorum birbirimize karşı bi yanlışımız olmadı o da çok seviyor hissediyorum ama ailem istemeyince de doğru kişi mi değil mi emin olamıyorum aklım karışıyor aramızda ara sıra dokunma temas oluyor ne yapmam gerekiyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Bir ilişkiniz var fakat aileniz istemiyor. Bu romantik ilişki içerisinde temaslarda bulunabiliyorsunuz. Şimdi de aklınızda tek bir soru var. Ailemde istemiyor ve bu doğru kişi mi? Peki o zaman asıl soru şu mu; benim için doğru kişi kim? Yoksa aile baskısı yüzünden ilişkisinde ne yapacağımı bilemiyorum, ne yapacağım mı? O zaman odak noktamdaki soru şu oluyor; ailem ve romantik ilişkim arasında sınır çizemiyorum, ne yapmalıyım diye sorduğunu farz ediyorum. İki soru içinde cevap vermeye çalışacağım.


Birincisi doğru kişi senin için kim ve bu ne demek? Doğru kişi senin için ne anlama geliyor? Lütfen burada düşündüğün şeyleri tek tek yaz. Doğru kişi çok genel bir ifade, biraz daha daraltsak şunları söyler miydin? Nazik, kibar, sevecen, cömert gibi karşıdaki kişinin özellikleri olduğu gibi, bir yandan da sana davranışlarındaki kırmızı çizgiler kıstaslar neler? Sen nasıl biri ile yol yürümek istiyorsun? Karşındaki kişinin doğru olabilmesi için senin için ne gerekiyor? Karşılıklı beklentileriniz uyuşuyor mu? Aynı hayalleriniz var mı? İleride hayalleriniz değiştiğinde, birbirinizi destekleyebiliyor musunuz?


İkinci kısma gelince; ailenizin karşı çıkma sebebi ne? Sizi baskılamak için mi yapıyorlar? Kültürel ve kendi değerlerinden dolayı. Yoksa gerçekten karşıdaki kişi ile ilgili bir sıkıntı mı var? Bunu gördükleri için mi hayır diyorlar? Aileniz eğer baskıcı bir aileyse; bu noktada sizin uzlaşmacı bir yaklaşımla partnerinizle devam etmeye çalışmak size iyi gelecek mi? Çünkü karşılıklı olarak birbirinizi sevdiğinizi söylüyorsunuz ve karşınızdaki kişi buna değecek mi? Değdiğini düşünüyorsanız bu ilişki için uğraşmanız belki de sağlıklı olacaktır. Bu ilişkideki sınırlarınızı, kırmızı çizgilerinizi biliyor musunuz? Yoksa bile biraz üzerine düşünüyor olmanız kıymetli olacaktır. Sizi ne değerli kılıyor bu ilişkide? Size özel hissettiren yaklaşımları neler? Bunları bir değerlendiriyor olmanız sizlere iyi gelecektir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular