Aile

Aile ile bağ nasıl kurabilirim?

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 22:52

Sürekli olumsuzlukları gören ebeveynlerle / iletişim kurulamayan her istedikleri olsun isteyen ebeveynler olmaları onlarla bağ kurmamı zorlaştırıyor bunun için neler yapabilirim öneride bulunursanız çok sevinirim. Bilinçli olmayan ebeveyn ile nasıl bağ kurulur şimdiden teşekkür ederim 💕

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Aileniz ile daha derin bir bağ oluşturmak istiyorsunuz. Bu çok haklı bir istek. Burada eleştiren, iletişim kurmakta zorlanan ebeveynlerden bahsediyorsunuz. O zaman onların sevgi dili nedir ona bakalım. Ebeveyn sevgi görmediğinde veya alamadığında bir sonraki nesle çocuklarına sevgi aktarmakta zorlanabiliyor. Onların sevgi anlayışı ile günümüzdeki sağlıklı sevgi bağı arasında fark var. Özellikle romantik ilişkilerde kullanılsa da aile içindeki bağlarda da tavsiye ettiğim beş sevgi dilinden bahsedeceğim sizlere. Beş sevgi dili şunlardır: Kaliteli zaman, fiziksel temas, sevgi sözcükleri / onaylayıcı sözler, iyilik yapma (hizmet davranışları), hediye alma.


Sizin sevgi diliniz nedir? Ailenizin sevgi dili nedir? Bunları tespit etmek için online da yapılan testlere bakabilirsiniz ya da bahsettiğim sevgi dillerini derinlemesine inceleyip karar verebilirsiniz. Örnek bir hikaye oluşturalım. Aileniz fiziksel teması sevmeyen fakat kendilerine yapılan iyilik davranışları yani onlara hizmet davranışlarını çok seviyor. O zaman ailenizin sevgi dili hizmet davranışları. Burada en eksik olan ne? Net şekilde belirttiğim fiziksel temas. O zaman öncelikle diğer üç sevgi diline odaklanmanızı tavsiye ederim. En azı yavaş yavaş bebek adımlarıyla yaparsanız ailenizde bu sürece alışır. Özellikle belirttiğiniz için sizin ailenizde güzel sevgi sözleri yerine eleştirel bir dil var. Burada size gelen okları yumuşatıp kendi hakkınızı çiğnemeden, gururunuzu incitmeden onlara sevgi dillerinizle cevap veriyor olmanız başlarda şaşırtıcı olsa da bir süre sonra onların da bu dili öğrenmesine fayda sağlar. Torunlarına her şeyi veren ama çocuklarına sevgi vermeyen ebeveynler gibi düşünün. Toruna sevgi verebiliyor sadece beklentiler eksildiği için değil, burada artık yepyeni bir sevgi dili ile konuşabilmeleri de var. Eğer hediye almayı seviyorlarsa eleştirel dil yerine hediye verirken üstüne küçük sevgi dolu sözler yazabilirsiniz. İstikrar ilişkide her şeydir. İstikrarlı olursanız onların sizinle kuracağı iletişim şekli değişebilir. Fakat beklentiyi yüksek tutmadan, onlar ile aranızdaki bağı kuvvetlendiriyor olmaya bakmanızı tavsiye ederim. Yetişkin ebeveynler büyük değişimler yaşamakta zorlansa da ufak adımlar bile sizin açınızdan bağ değişimi olabilir.


Umarım kendinizi sağlıklı aile bağlarıyla buluştuğunuz keyifli seneler içinde bulursunuz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy