Ailede sevgiliye karşı ırkçılık sorunu

Gizli Kullanıcı30 Nisan 2024 23:21

Ailem özellikle babam ( Karadenizliyiz) dogululara karşı çok ırkçı davranıyor biri birşey yaptığında kesin Kürttür yapar diyor. Ben hiç öyle değilim nereli olursa olsun insan sonuçta kimseye nereli olmak istemediği sorulmuyor, kendimiz seçemiyoruz. 2 buçuk senelik sevgilim var ve evet doğulu bunu babama zamanı geldiğinde nasıl açıklayabilirim, bu olayı nasıl normalleştirebilirim ? Eski sevgilim de doğuluydu ve onun yaptığı bir yanlıştan dolayı babam öğrendi ve artık hep bu şekilde davranıyor- konuşuyor. Nerede bir kötülük kavga yürüyüş var kesin Kürtler yapmıştır diyor.

İleride tanıştırmak istediğim zaman babamın vereceği tepkiyi bilmiyorum olumsuz olur diye düşünüyorum ve bu duruma üzülüyorum. Nereli olduğuna bakmadan karşısındaki kişiyi insan olarak tanımaları gerekiyor önce doğru olan bu ama babam bunu yapar mı bilmiyorum.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bu konuda hissettikleriniz anlaşılabilir ve önemli. Babanızın davranışları sizi rahatsız ediyor ve gelecekteki olası tepkileri düşündükçe endişeleniyorsunuz.


Belki bu konuyu babanızla açık bir şekilde konuşabilirsiniz. Ona, insanların doğdukları yere göre yargılanmaması gerektiğini ve herkesin özgürce seçim yapamadığını anlatabilirsiniz. Bu konuşmayı yaparken, onun duygularını da anlamaya çalışarak yapmanız önemli olabilir. Belki geçmişte yaşadığı kötü deneyim nedeniyle bu düşünceye kapılmış olabilir. Ancak, ona sizin sevgilinizi iyi bir insan olduğunu ve sadece doğduğu yere göre değil, karakteri ve davranışlarıyla değerlendirilmesi gerektiğini göstermek önemli olabilir. Bununla birlikte, tepkisinin ne olacağını önceden bilmek zor olabilir, bu yüzden kendinizi bu konuda hazırlıklı hissetmelisiniz.


Bu süreçte kendinize de zaman tanımalısınız. Babanızın değişmesi uzun sürebilir ve belki de hiç değişmeyebilir. Ancak, siz doğru olanı yapıyorsunuz, insanları oldukları gibi kabul etmek ve onlara saygı duymak önemli. Bu konuda endişelenmeniz normal, ama doğru bildiğiniz yolda ilerlemekten vazgeçmeyin.


Psk. Eslem Yılmaz