Ailem beni anlamıyor ne yapabilirim

Gizli Kullanıcı11 Mayıs 2024 19:32

henüz reşit değilim ve ailem beni anlamak istemiyor ergenliğe veriyorlar lakin okula adapte olamıyorum geçen sene 1yıl hastanedeydim ameliyat oldum ama hala üstünden geçmesine rağmen adapte olamıyorum ve okula gitmek istemiyorum arkadaş edinemiyorum dışarı çıkamıyorum ailem pek izin vermiyor sürekli kapalı şekilde giyiniyorum açık şeylere izin vermiyorlar kendi yaşımdakiler gibi olamıyorum sürekli ağlayasım geliyor bi ortamdayken sanki uzaktan izliyormuş gibi hissediyorum diğerleri gibi dışarda rahatça hareket edemiyorum utanıyorum biri bana bakarak arkadaşıyla konuşuyorsa dalga geçtiğini düşünüp tüm günümü kötü geçiriyorum ve gece 11 de yatıp ertesi gün akşam 6-7 gibi kalkıyorum oda ailemin zoruyla,uykumdan uyanmak istemiyorum sürekli uyumak istiyorum ve derslerden hiçbirşey anlamıyorum anladıktan sonra araya tenefüs giriyor ve diğer derste unutmuş oluyorum kendi başıma bir şeyler sipariş edemiyorum insanlarla konuşamıyorum ailem sessiz konuşuyorsun duymuyor diye dalgaya alıyorlar ve 1 yıl boyunca hastahanede kalıp sürekli ameliyat olmamda hala şuanda beni etlikiyor galiba

kendim gibi hissetmiyorum bir gün içindeki ayık kaldığımız 12 saatte sanki hiç bir şeye süre yetiştiremiyor gibi hissediyorum arkadaş edinmemi bile istemiyorlar dışarı çıkmayayım diye ve yardım almak istediğimi söylediğimde telefonunu bırakıp zamanında uyursan geçer diyorlar yada dersleri anlamadığım icin salak olduğumu söylüyorlar geceleri evde herkes uyuduysa onlardan sonra uykuya dalamıyorum çoğu zaman 1.5 gün uyurken çoğu zaman uyuyamıyorum benden önceki abiminde bu tarz sıkıntıları vardı ve deli damgası vurmuşlardı ama aslında verdikleri cevaplar ve dikkate almamalarından dolayı onu deli eden onlarmış gibi hissediyorum ve hiç bir zaman düzgün bir cevap alamıyorum sürekli birşeyler alıp durdugumu neyime yetmedıgını düzgün bi hayatımın oldugunu soyluyorlar ve acık kıyafetlerden kastım askılı kıyafetler sıfır kol bile giydirtmiyorlar sadece bol tişört ve bol pantolon giyebiliyorum resmen ve daha bürsürüsü gergin oldugumda karnıma vuruyor ve ağrıyla birlikte kusasım geliyor parmaklarım bütün vucudum uyusuyor soguk terler atıyorum resmen

  • Cevaplandı

Merhaba,


Öncelikle zorlu bir süreç geçirmişsiniz, geçmiş olsun. Hastane ve ameliyat süreçleri insanı çok zorlayabilir ve bu tarz durumlar insanın zihninde bir sis oluşturabilir. Üstüne bir de aile ile ilgili yaşadığınız dinamikler sizleri daha da hırpalayabilir. Destek almak istediğiniz halde alamadığınızı ifade ediyorsunuz, bu durumda şöyle bir önerim olacak sizlere okuldaki psikolojik danışman veya rehber öğretmen ile iletişime geçebilirsiniz. Onlar sizlere bir destek programı uygulamaya çalışabilir ya da bu konu ile ilgili zihninizi netleştirecek durumlar olabilir.


Sürekli uykulu hissetmek, dikkatinizi bu anda tutamamak, akademik başarının düşmesi, arkadaş edinmekteki zorluklar sizlerin depresif duygular yaşadığınızı düşündürüyor. Bu noktada, kendinize evde de olsa bir rutin oluşturmanızı ve psikolojik deponuzu doldurmanızı tavsiye ederim. Rutin oluşturmak için en azından sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz, resimler çizebilirsiniz, yazılar yazabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz ya da sevdiğiniz durumlar her neyse onlarla psikolojik deponuzu doldurmaya çalışabilirsiniz.


Mide bulantısı ve terleme için de nefes egzersizleri, meditasyon ve spor çalışmaları yapabilirsiniz. Kaygı çoğu zaman bedene vurabilir. Bunun için hareket ediyor olmanız sizlere iyi gelecektir. Günde bir saat bile olsa bir yürüyüş veya spor yapıyor olmanız çok önemli olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular