Aile

Ailem tarafından sürekli eleştiriliyorum

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 21:58

2 yıldır işsizim ve kpssye hazırlanıyorum. Ailem bir an önce işe girmemi istiyorlar fakat benim çalışmayı sevmediğimi düşünüyorlar. Büyük ablama karşı annem hep ayrı davrandı. Konu ablam olunca gözü bizi görmüyor.

Annem bana her konuda kızıp eleştriyor. Sabahtan akşama kadar işsizim diye evde her işi yapıyorum yine bir kulp bulup onu eleştiriyor. Bir de istiyor ki büyük ablamın her şeyine koşuyum. Benim de kendi özel hayatımın olabileceğinin farkında fakat bunu uygulamıyor. Evcek her işimizi bırakıp büyük ablamın her işini yapalım istiyor. Bu kardeş ayrımı hep vardı. Tüm akrabalarımız bile söyler annemin büyük ablama karşı zaafını. Bizim evde ya paran ya da kocan olursa değerli oluyorsun.

He evet 2 yıldır işsizim diye pek bi baskı görmedim fakat ben işsizim aman laf yapmasınlar diye dışarı arkadaşlarımla görüşmeye çıkmıyorum. 2 yıldır kendime kıyafet alamıyorum. Çünkü hep bi borç var sende işe gir diye psikolojik baskı uyguluyorlar. Hatta onların kafasında kurduğuna göre benim bi sevgilim var ve sevgilim işte çalışmamı istemediği için ben çalışmıyorum sanıyorlar. Çok bunalmış ve kendimi yetersiz hissediyorum. Gelecek kaygım çok fazla var.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Kpss süreci ve ailenizin süreci sizi üzmüş ve zorlamış olabilir. Kpss süreci başı başına zorluyorken ailenizin tavırları da bu süreci yönetmenizde pek yardımcı olmamış olabilir. Aile konusu başlı başına zorlu bir konu. Sizin aranızda ayrımcılık yapan bir anne var. Burada özellikle büyük ablanız için çok fazla şey yapılması isteniyor ve kpss ye odaklanmaya çalışırken siz önemsenmiyorsunuz. Aileniz size önemsendiğinizi hissetmiyor olabilir. Peki, siz kendinizi önemsenmiş hissettiriyor musunuz? Kendinizi değerli hissedecek ne yapıyorsunuz? Aileniz size eleştirel bir dinamikle yaklaşıyor. Eleştirel düşünceler ve hisleri sanki emmişsiniz ve kendinizi değersiz, önemsiz hissediyorsunuz.


Çalışma konusuna gelince; kpss bir süreç ve bu süreçte işsiz olmak çok doğal bir durum. Binlerce ve hatta bazen milyonlar bu süreci yaşıyor. Tek başınıza değilsiniz. Bu süreçte kpss yi nasıl çalışıyorsunuz, bu süreci devam ettirmek istiyor musunuz? Geleceğiniz için kendinizi nerde görüyorsunuz? Memur mu olmak istiyorsunuz yoksa özel sektörde de mi devam etmek istiyorsunuz? Nasıl ilerlemek istiyorsunuz? Gelecek planlarınızı netleştiriyor olmak kıymetli olacaktır. Kpss sürecine hazırlanırken tüm adımlarınızı net bir şekilde belirleyin.


Aileniz içinde size değer veren, konuşan, iyi hissettiren kişiler var mı? Eğer yoksa arkadaşlarınızdan destek almak, sosyal olarak konuşmak veya onlarla duygularınızı paylaşmak, yazmak sizlere iyi gelecektir. Büyük ablanız konusunda kendiniz sınırlar koymaya çalışın. Annenizin isteğine belli bir oranda karşı çıkıyor olmak zor olsa da bebek adımlarıyla da olsa bunu yapmaya çalışın. Kendinize ufakta olsa ev içinde size destek olabilecek kişilere sizin için harcama yapmasına izin verin veya bu konuda destek bulmaya çalışın.


Ev içinde kendinize dair ufakta olsa rutinler bulmaya çalışın. Kpss süreci gerçekten çok zorlayıcı bir yerde. Bu yüzden kaynaklarınızı doldurmak ve ders çalışmaya devam etmek için size iyi gelecek aktiviteler ve hobiler edinmeye çalışın. Umarım bu süreçte başarılı olacaksınız ve kpss sürecini başarı ile atlatacaksınız.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy