Çocuk ve Ergen

Ailem ve çevremden saygı görmüyorum

Gizli Kullanıcı23 Mayıs 2024 18:05

ailem ve cevrem ne yaparsam yapayım saygısız olduğunu söylüyor, kimse bana sevgi saygı göstermiyor ama sürekli saygı bekliyor ne yaparsam yapayım herkese batıyorum öfke problemlerimden kurtulamıyorum etrafımdaki herkesi kaybediyorum ve cok bıktım kimseye güvenemiyorum düzelmeye calissamda kendimi gene aynı yerde buluyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Yazdıklarınızdan daha çok zorlandığınızı anlıyorum. Öfke problemleriniz var, size saygı duyulmadığını hissediyorsunuz, bir süredir birilerini kaybediyorsunuz çevrenizde ve birilerine güveniyor olmak sizi şu aralar zorluyor. Bunların hepsi gerçekten çok yorucu olabilir.


Yazdığınız tüm dertleri bir küfeye attığınızı düşünün, sırtınızda küfe var. Her dertte küfede bir ağırlık oluşturuyor. Şu an hangi derdiniz daha ağır? Saygı duyulmamak, birilerini kaybediyor olmak, güvenememek, öfkelenmek? Hangisi sizi şu an sizi zorluyor?


Hangisini küfeden alsanız azıcık sırtınız, beliniz, kendiniz rahat edersiniz? Bunları düşünüp bir yazın. Bu ağırlıklar olsa olsa kaç kilo olur? Bu küfedeki ağırlıklardan hangisini kaldırmayı seçtiniz? Seçtiğiniz şey üzerine oturun düşünün. Bunu nasıl kaldırabilirsiniz? Öfke mi o zaman öfke kontrolü üzerine neler yapabilirsiniz? Sizi ne öfkelendirir? Öfkenizi ne ferahlatır? Bu duygu hangi zamanlarda daha yoğun hissediyorsunuz? Bu yoğunluk neyle geçer? O an nefes egzersizleri yapıyor olmak, o ortamdan uzaklaşıyor olmak mı ne varsa onu buluyor olmak. Kaynaklarınızı geliştirmek. Bu kaynaklar ise bu duygu ile baş etme yöntemleriniz olacaktır.


Eğer saygı duyulmayı tercih ettiyseniz, saygı sizin için ne demek? Saygı duymak ne demek? Saygı duyulmak ne demek? Hepsi herkes için farklı anlamlar ifade edebilir. Bunu seçtiyseniz demek ki bu size çok anlam ifade ediyor. Bu ifadeleri tek tek yazıyor olmak, kendinize ifade ediyor olmak kıymetli olacaktır. Bunlar demek ki sizin sınırlarınız, bu sınırlar aileniz tarafından veya çevreniz tarafından nasıl bilinir? Sizin sınırınızın olduğunun farkında mı? Kırmızı çizginiz ne? Kırmızı çizgilerinize sınır duyuluyor mu? Nasıl belirtebilirsiniz bunları?


Eğer seçtiklerinizden biri birini kaybetmek ise; yine sınır konusuna geliyoruz. Sizin sınırlarınız ve karşınızdaki kişilerin sınırları neler? Bunları net şekilde ifade ediyor ve karşınızdaki kişinin sınırlarına riayet ediyor musunuz?


Eğer güvenmeyi seçtiyseniz, güvenmek sizin için ne demek? Sizin kim güveninizi kırdı? Kırılan güveninizi nasıl tamir ederdiniz edecek olsaydınız? Bunları tek tek yazın, yazın diyorum çünkü yazmak zihni rahatlatan eylemlerden biridir. Zihninizi netleştirmekte olacaktır.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy